Podczas prac remontowych w kościele ewangelickim w Suwałkach dokonano niezwykłego odkrycia. Na ścianie zachodniej, dotąd ukrytej za organami, odsłonięto dawną polichromię, przedstawiającą kwieciste motywy roślinne. Odkrycie to rzuca nowe światło na historię tego obiektu oraz pozwala lepiej zrozumieć bogaty kontekst kulturowy Suwałk.
Polichromia, nałożona bezpośrednio na tynki, pochodzi prawdopodobnie z czasów budowy kościoła, co czyni ją częścią pierwszych dekoracji świątyni. Malowidło zdobiło przestrzeń na wysokości drugiej kondygnacji, w obszarze przypominającym łuk tęczowy. Wśród odkrytych fragmentów znalazły się również ślady kolorowej polichromii w okulusie oraz na głowicach kolumn po obu stronach empory.
Mimo że malowidło zachwyca swoją precyzyjnością i pięknem, jest w złym stanie. Liczne ubytki, spękania i skruszone fragmenty malowidła wymagają pilnych prac konserwatorskich, aby zapobiec dalszemu zniszczeniu tej cennej dekoracji. Z przeprowadzonych analiz wynika, że do stworzenia tła polichromii użyto co najmniej dwóch odcieni błękitu, nałożonych na siebie w wielu miejscach. Obramienia wewnętrznych pól w łuku zostały podkreślone intensywnym kolorem granatowym, natomiast motywy roślinne, w odcieniach ciepłego brązu, przedstawiają kwiaty o różnych kształtach płatków, splecionych w roślinne wstęgi z elementami spiralnymi, ozdobionymi liśćmi przypominającymi akant oraz dąb.
O odkryciu polichromii w kościele, w dniu 18 marca, poinformowali Adam Musiuk, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, oraz Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
– „Odkrycie polichromii w kościele ewangelickim w Suwałkach to wyjątkowe znalezisko, które pozwala lepiej poznać historię tej świątyni, ale i całego miasta Suwałki. Motywy roślinne na ścianie zachodniej są częścią pierwotnej dekoracji, która zachwyca swoją precyzją i pięknem. Niestety, polichromia jest w złym stanie – pojawiły się ubytki, pęknięcia, więc niezbędne będą dalsze prace konserwatorskie, by móc ją chronić przed dalszym zniszczeniem” – powiedział Adam Musiuk.
Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, podkreślił znaczenie tego odkrycia: – „Ten obiekt to historia naszego miasta. Cieszę się, że ksiądz proboszcz Dawid Banach konsekwentnie dąży do tego, by świątynia odzyskała swój dawny blask. Obecnie trwa tu duży remont, a na ten cel pozyskano środki z funduszu Polski Ład. W sumie to 1.915.000 zł.”
Kościół Świętej Trójcy w Suwałkach, zbudowany w latach 1839–1841, jest siedzibą Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i jednym z ważniejszych zabytków miasta.
Fot. Urząd Miejski w Suwałkach oraz Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków