Podczas marcowego posiedzenia Rady Miejskiej w Suwałkach radni zdecydują o uchyleniu uchwały z czerwca 2023 roku, która wyrażała zgodę na budowę pomnika Aleksandry Piłsudskiej. Decyzja ta wynika z braku finansowania i postępów w realizacji inwestycji oraz rozwiązania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który pierwotnie miał odpowiadać za jego powstanie.
W uzasadnieniu do projektu uchwały podkreślono, że Komitet nie wywiązał się z powierzonych mu zadań. To on miał pełnić rolę inwestora, zapewnić finansowanie, przygotować dokumentację oraz uzyskać niezbędne pozwolenia. Tymczasem formalności związane z budową prowadziły inne podmioty, a pomimo wcześniejszych deklaracji nie przeprowadzono nawet publicznej zbiórki środków na realizację przedsięwzięcia.
W listopadzie 2023 roku pozwolenie na budowę uzyskała Fundacja Polska 360, a w styczniu 2024 r. decyzja ta została przeniesiona na Stowarzyszenie Kulturalne „Kostroma”. Ostatecznie jednak żadna z tych organizacji nie podjęła działań zmierzających do rozpoczęcia budowy pomnika.
Dodatkowym argumentem za uchyleniem uchwały ma być fakt, że Społeczny Komitet Budowy Pomnika Aleksandry Piłsudskiej oficjalnie zakończył swoją działalność we wrześniu 2024 roku. Próby przejęcia inicjatywy przez Związek Piłsudczyków O/Suwałki oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Kostroma” nie przyniosły rezultatu – do dziś nie podjęto żadnych działań mających na celu zgromadzenie środków na ten cel.
Rada Miejska w Suwałkach nad projektem uchwały będzie głosować w przyszłym tygodniu.