Pod koniec marca w Suwałkach odbędzie się konferencja poświęcona tematyce spektrum autyzmu. Wydarzenie organizowane przez Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów i Niepubliczną Szkołę Podstawową „Bajka” zgromadzi wybitnych specjalistów, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat wsparcia dzieci, nastolatków i dorosłych w spektrum.
– „Dwudziestego dziewiątego i trzydziestego marca zapraszamy Państwa na konferencję – tym razem dwudniową. W ubiegłym roku uczestnicy zgłaszali nam w ankietach potrzebę podziału tematycznego, dlatego pierwszy dzień poświęcimy najmłodszym dzieciom, a drugi – nastolatkom i dorosłym w spektrum” – wyjaśnia Urszula Duda, dyrektor szkoły „Bajka”.
Program dostosowany do potrzeb uczestników
Wydarzenie odbędzie się w auli Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach przy ul. Noniewicza 10 i potrwa od 8:00 do 16:00.
Pierwszego dnia uczestnicy będą mogli zgłębić wiedzę na temat rozwoju dziecka w spektrum, komunikacji, integracji sensorycznej oraz współpracy między terapeutami, nauczycielami i rodzicami.
– „Będziemy mówić o tym, jak dziecko w spektrum rozwija się na poszczególnych etapach życia i jak ważne jest systemowe wsparcie. Wiele uwagi poświęcimy także relacjom – to one są kołem zamachowym każdej zmiany” – podkreśla Urszula Duda.
Drugi dzień skupi się na wyzwaniach okresu dojrzewania i dorosłości osób autystycznych. Eksperci poruszą m.in. kwestie seksualności, relacji rodzinnych i szkolnych, a także zmieniającego się mózgu nastolatka.
– „Będziemy mówić o tym, gdzie szukać wsparcia, jakie ono powinno być oraz jak funkcjonują osoby w spektrum w relacjach społecznych. Nie zabraknie także tematu nadużyć seksualnych i ich rozpoznawania” – zapowiada dyrektor szkoły „Bajka”.
Eksperci i goście specjalni
Na konferencji wystąpią uznani specjaliści, m.in. dr Joanna Ławicka, dr Ewa Dobiała, Beata Chrzanowska-Pietraszuk czy Izabela Fornalik. Gościem specjalnym będzie Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzecznika Praw Dziecka i samorzecznik działający w Fundacji Autism Team.
Uczestnicy będą mieli okazję nie tylko wysłuchać prelekcji, ale także wziąć udział w panelach dyskusyjnych i zadać pytania ekspertom.
– „Zależy nam na tym, aby to wydarzenie było przestrzenią wymiany doświadczeń i realnego wsparcia dla rodziców, nauczycieli oraz osób w spektrum” – podsumowuje Urszula Duda.
Jak się zapisać?
Szczegóły programu oraz informacje o rejestracji dostępne są na profilu FB organizatora.
Zapraszamy do udziału – do zobaczenia w ostatni weekend marca!