Trzeci etap cyklu Maratony Kresowe 2025 odbył się 17 maja w Puszczy Augustowskiej. Zawody, których współorganizatorem było Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, przyciągnęły setki zawodników z Polski i zagranicy. Miasteczko zawodów zlokalizowano malowniczo nad jeziorem Studzienicznym, na terenie pola namiotowego, co dodało wydarzeniu niepowtarzalnego klimatu.
Trasy przygotowane przez organizatorów prowadziły przez jedne z najatrakcyjniejszych terenów turystycznych regionu – wzdłuż Kanału Augustowskiego i w pobliżu rezerwatu Ruda. Choć brakowało na nich spektakularnych podjazdów, techniczne leśne ścieżki wymagały od zawodników dużych umiejętności i koncentracji. Dodatkowym utrudnieniem była pogoda. Niska temperatura i intensywny deszcz, który spadł tuż po starcie, sprawiły, że warunki stały się ekstremalnie trudne. Błoto zapychało napędy i hamulce, rowery traciły przyczepność, a zawodnicy przyjeżdżali na metę przemoczeni, zmarznięci i nie do poznania pod warstwą leśnego brudu. Mimo to z ich twarzy nie schodziły uśmiechy – radość z pokonania własnych słabości była większa niż zmęczenie.
Wyjątkowo dobrze z tymi warunkami poradzili sobie zawodnicy i zawodniczki Klubu Rowerowego MTB Suwałki oraz Suwalskiej Szkółki Kolarskiej. Suwalska reprezentacja liczyła aż 40 osób, co już samo w sobie było rekordem. Jeszcze większe wrażenie zrobił dorobek medalowy – suwalczanie aż 19 razy stawali na podium. To ponad dwukrotnie więcej niż podczas tej samej edycji w 2024 roku. Wówczas zdobyli dziewięć medali.

W rywalizacji na najdłuższym z popularnych dystansów – Półmaratonie (34 km) – świetnie spisali się m.in. Oliwia Brylińska (drugie miejsce w kategorii kobiet 15–39 lat i trzecie w klasyfikacji open), Paweł Konopko (drugie miejsce wśród mężczyzn 30–39 lat), Dariusz Klin (drugie miejsce w kategorii 70–100 lat) oraz Antoni Wińcza (trzecie miejsce w kategorii 60–69 lat). Na dystansie Fit (17 km) złoto wywalczył Michał Dębski w kategorii młodzików, a brąz przypadł Janowi Pawluczykowi. Z kolei na dystansie Mini (6 km) suwalscy młodzi kolarze zdominowali rywalizację w swoich kategoriach wiekowych. Wśród dziewcząt 9–10 lat zwyciężyła Zuzanna Borkowska, a wysokie lokaty zajęli także m.in. Aleksander Bryliński, Jakub Zoń, Magdalena Sznurkowska, Maja Piekiełko, Stanisław Makowski, Jakub Piekiełko i Małgorzata Dębska.
Równolegle prowadzona była klasyfikacja drużynowa. Zespół suwalski okazał się bezkonkurencyjny na dystansie Fit, a w kategorii Mini wywalczył drugie miejsce. Indywidualne i drużynowe sukcesy przełożyły się na mocny akcent promujący lokalne kolarstwo i systematyczną pracę z młodzieżą.
Na trasie nie zabrakło również najmłodszych. Tradycyjnie już Maratony Kresowe to okazja do sportowej rywalizacji przedszkolaków. Na symbolicznym dystansie 300 metrów ścigały się dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Wszyscy mali kolarze otrzymali pamiątkowe medale i mogli poczuć atmosferę prawdziwego wyścigu. Startowali m.in. Jan Tarlecki, Julian Łukaszewicz, Hanna Kruszniewska i Jakub Snopko, którzy już dziś deklarują chęć dołączenia w przyszłości do Suwalskiej Szkółki Kolarskiej.
Zmagania w Puszczy Augustowskiej przejdą do historii suwalskiego klubu jako jedna z najbardziej udanych edycji Maratonów Kresowych. Wysiłek zawodników, zaangażowanie trenerów oraz obecność kibicujących rodzin stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Sportowa walka w ekstremalnych warunkach przyniosła nie tylko medale, ale i mnóstwo emocji oraz poczucie satysfakcji. Kolejna okazja do sprawdzenia formy nastąpi już w czerwcu, gdy Maratony Kresowe przeniosą się na Litwę – do Niemenczyna. Suwalscy zawodnicy zapowiadają walkę o kolejne trofea.









