- wydarzenie już minęło.
Wernisaż wystawy z okazji 20 – lecia twórczości Jolanty Grabowskiej w Galerii Stara Łaźnia w Suwałkach

Wystawa LOOPING to zestawienie różnych wątków oraz inspiracji, które przewijały się w pracy twórczej Joli Grabowskiej na przestrzeni ok. 20 lat. Tematy, inspiracje oraz środki wyrazu, powracają, zapętlają się, czasem oddalają się na chwilę by znów powrócić. Na wystawie będzie można obejrzeć prace w różnych technikach, od grafiki warsztatowej, malarstwa akrylowego, olejnego, akwareli, po fotografię oraz multimedia.. Jola Grabowska tworzy obrazy, których głównym tematem jest przyroda, natura, w mniej lub bardziej oczywistej odsłonie – od konkretnych, czytelnych motywów poprzez abstrakcję. To co się powtarza to zainteresowanie żywiołami i krajobrazem – szczególnie Suwalszczyzny, także jej litewskiej części – z okolic Mariampola, aż po Kowno, a także wątki muzyczne, których efektem była np. wystawa „Synestezja” w Operze i Filharmonii w Białymstoku.
Wracając do fotografii, Jola Grabowska od 2019 roku systematycznie publikuje w mediach społecznościowych ten sam kadr fotograficzny jednego drzewa – ogromnej brzozy. Najnowszy projekt poświęcony jest właśnie temu drzewu i po raz pierwszy zostanie przedstawiony podczas wernisażu w Galerii Stara Łaźnia Suwałki, w formie multimedialnej. „Brzoza” to opowieść o życiu, codzienności, upływającym czasie i jego pętli, którą stanowi cykl dnia czy pór roku – to niekończący się monodram, w wykonaniu drzewa, który od lat jest przez artystkę obserwowany z niezmienną uważnością. „Looping in” to też „włączenie się” – zwykle oznacza, że wciągasz kogoś do rozmowy. Artystka nawiązuje dialog z twórczością basisty i kompozytora – Piotra Komosińskiego, odnajdując w niej swoje ulubione motywy – odniesienia do natury, żywiołów czy też wątek drogi.
Czas brzozy…
„Nie ma idealnej definicji czasu ani w fizyce, ani w filozofii, ani nawet w literaturze. Wszystko wiruje, zmienia się, a życie podąża własnymi tropami, w których tworzymy własne „czasy”. Każdy posiada własny czas, którym dysponuje. Jednak jest on wpisany w elementarny porządek regulowany chociażby upływającymi godzinami, dniami czy latami… „Co to jest czas? Gdy nikt mnie nie pyta, wiem co to jest. Kiedy jednak chcę to pytającemu wyjaśnić, to nie wiem – mówił św. Augustyn. Potocznie rozumiany czas upływa różnie każdemu z nas i w takim ujęciu jest on na pewno pojęciem subiektywnym, bo nie da się go mierzyć obiektywnie i dlatego przypisuje się jemu na ogół szerszy i wielonurtowy kontekst.”
Mirosław Pawłowski
„Co to znaczy mieć swoje drzewo? Czasem prosto je znaleźć, bo nasze drzewa najczęściej żyją blisko nas. Niektóre rosną wolno i długo, stają się świadkami losów – codziennych trudów, radości i tajemnic – wielu pokoleń ludzi, którzy chronią się w ich cieniu. Inne drzewa rosną szybciej i żyją krócej, ich los wydaje się bliższy losowi pojedynczego człowieka. Na przykład brzoza żyje mniej więcej tyle co my. Choć rośnie szybciej i wzrasta znacznie od nas wyżej, to budowę ma wiotką i łamliwą. Również jak my.” Łatwo w brzozie odnaleźć metaforę ludzkiego losu i życia, którego siła przejawia się bardziej w chęci i determinacji trwania niż w stałości i pewności siebie. Łatwo się z brzozą zaprzyjaźnić.
Rafał Borcz
Sponsorem katalogu towarzyszącego wystawie jest Bank Spółdzielczy w Suwałkach.



