Reklama

Muzyka na skrzydłach dziecięcej radości

Data:

- Reklama -

Wiemy, jak brzmią teksty Leszka A. Moczulskiego w połączeniu z muzyką. Wyśpiewali je przecież Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Czesław Niemen. Jak brzmią jednak teksty, które autor napisał z myślą o dzieciach? To suwalczanie mogli sprawdzić podczas koncertu zatytułowanego „Do kogo biegniesz, do kogo się śmiejesz?”.

Wtorkowe (26 czerwca) popołudnie w Suwałkach – leje deszcz, a w sali „Różanej” restauracji „Na Starówce” zaczyna zbierać się spory tłum. Tuż przed koncertem robi się gwarno i wesoło, o „szklanej pogodzie” nikt już nie pamięta. Atmosferę wzbogaca entuzjazm młodych artystów, którzy ściskając nuty, przygotowują się do prawykonania kompozycji Grzegorza Bogdana – muzycznej ilustracji do wierszy Leszka A. Moczulskiego. Wśród publiczności członkowie rodzin, z niecierpliwością czekający na rozpoczęcie muzycznej podróży. Grzegorz Bogdan daje ostatnie wskazówki. – Jesteście wielcy i wspaniali – mówi do młodych artystów – uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. Taki jest też występ… Klimat koncertu wydaje się nie do podrobienia, muzyka zostaje nagrodzona gromkimi brawami.

Koncert zatytułowany jak jeden z tomików wierszy dla dzieci autorstwa pochodzącego z Suwałk poety był podsumowaniem ambitnego projektu. Inicjatywę Grzegorza Bogdana i wyjątkowy charakter tego pomysłu zauważył dopiero marszałek województwa. Występu „Do kogo biegniesz, do kogo się śmiejesz?” z udziałem suwalskiej młodzieży mogliśmy wysłuchać dzięki stypendium przyznanemu Grzegorzowi Bogdanowi na szczeblu województwa.

Połączenie muzyki i literatury to efekt długiej pracy nauczyciela i młodych ludzi. Wiersze inspirowane rozmowami Leszka A. Moczulskiego z dziećmi niepełnosprawnymi stały się w pewnym momencie utworami łączącymi ze sobą elementy muzyki poetyckiej, klasycznej i teatralnej. Wykonywane są na głosy solowe, chór dziecięcy, fortepian, ksylofon, instrumenty perkusyjne oraz orkiestrę smyczkową.

W tych kompozycjach nie ma miejsca na „przypadkowość”. – Pomysł realizacji tego projektu pojawił się 1,5 roku temu – wspomina Grzegorz Bogdan. Autor muzyki podkreśla, że z „nieprzypadkowych” zbiorów poezji Moczulskiego wybrał 13 „nieprzypadkowych” utworów. Piękne teksty zostały zilustrowane muzyką odzwierciedlającą niezwykłe postrzeganie rzeczywistości przez dzieci niepełnosprawne intelektualnie – Muminki, jak nazwał je Leszek A. Moczulski.

Kolejnym przedsięwzięciem Grzegorza Bogdana ma być nagranie płyty z utworami. To już większe wyzwanie finansowe. Takie inicjatywy warto wesprzeć – trzeba w końcu sprawdzić „czy ma skrzydła moja mama” – jak pisze Leszek Moczulski.

Podczas koncertu wystąpili: Magdalena Lewoc i Aleksandra Kwiatkowska – głosy solowe, Urszula Murawko – ksylofon, instrumenty perkusyjne, Grzegorz Szade i Bartłomiej Bogdan – fortepian, Chór dziecięcy i Orkiestra smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach.

Organizatorzy koncertu: Państwowa Szkoła Muzyczne I i II stopnia w Suwałkach oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Viva Musica”.

Fot. Niebywałe Suwałki

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

5 KOMENTARZE

  1. […] Urok wierszy Leszka Aleksandra Moczulskiego docenili też najmłodsi. Pod koniec czerwca 2012 roku Grzegorz Bogdan z uczniami Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach zaprezentował program artystyczny zatytułowany „Do kogo biegniesz, do kogo się śmiejesz?” , oparty na poezji dla dzieci tego autora i muzyce własnej kompozycji. Więcej o projekcie w artykule: Muzyka na skrzydłach dziecięcej radości. […]

  2. Ciekawy pomysł, dobra i oryginalna muzyka, na wysokim poziomie koncert szkoda, że jak zwykle bez zainteresowania miejskich notabli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czesław Renkiewicz podsumował kampanię i zaapelował o udział w II turze wyborów

Czesław Renkiewicz, kandydat na prezydenta Suwałk z komitetu "Razem...

7 Kolejka Lotto Ekstraligi Badmintona w Łodzi

Już w najbliższy poniedziałek zostanie rozegrana 7 kolejka Lotto...

Dziewięć firm zainteresowanych parkiem sensorycznym

Projekt, który został zainaugurowany w marcu tego roku, zakłada...

Ministerstwo chce e-Sądu dla frankowiczów. Prawnicy mówią, że wdrożenie może potrwać nawet kilka lat

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje utworzenie e-Sądu, który rozpatrywałby sprawy frankowiczów....