Reklama

Opowieści ludzi stąd

Data:

Każdy ma swoją historię, jednak nie wszystkie opowieści mają moc przetrwania. Nad wspomnieniami poprzednich pokoleń pracują dzieci i młodzież z Pracowni Kronik Sejneńskich „Pogranicza” i tamtejszego gimnazjum w ramach trzeciej już kolekcji bajek. Opowieści ludzi „stąd” w wersji animowanej powstawały pod opieką Joanny Polak, Darii Kopiec oraz osób związanych z ośrodkiem, m.in. Wiesława Szumińskiego, Aleksandry Kotarskiej i Dominiki Turowicz.

Dwie poprzednie kolekcje filmów animowanych to w sumie szesnaście obrazów – historii i pieśni w językach pogranicza. Wydanie ośmiu kolejnych bajek planowane jest na grudzień. Tym razem kolekcja będzie zapisem losów osób najbliższych.

Wakacyjna praca pod okiem Darii Kopiec, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, zaowocowała czterema filmami. Spotkania wrześniowe z Joanną Polak, przywołujące opowieści wujków, sąsiadów, dziadków, również dobiegły końca. Do zrobienia został jeszcze jeden film o poetyckim scenariuszu. Ale to już plan na październik.

Joanna Polak do współpracy z „Pograniczem” została zaproszona po raz kolejny. Moc twórcza animacji opiera się jej zdaniem na udziale różnych osób. Projekt pozwala na odkrycie talentów w trakcie wykonywania postaci, czy w czasie precyzyjnej animacji, wymagającej od młodzieży wyczucia ruchu. Polak tworzy również ze studentami, jednak przyznaje, że naturalne zdolności przedstawicieli młodego pokolenia potrafią zaskoczyć. Techniki animacji wymagają ogromnej cierpliwości i skupienia, bo praca nad filmem zajmuje wiele czasu.

Podstawą szkoły twórczej ekspresji jest jednak dobra historia, a takich w Sejnach nie brakuje. Artyści zapraszani do współpracy przez Bożenę Szroeder nie tylko przekazują młodzieży swoje doświadczenie i wiedzę, poznają także historię tej części kraju. Opowieści przekazywane są coraz dalej, a dokąd trafią – wywołują emocje („Baśń o Cyganie i czerwonym wężu”, pochodząca z pierwszej części Filmowej Kolekcji Bajek Pogranicza, została nagrodzona III miejscem w X Konkursie Filmów Dokumentalnych „5 minut z życia codziennego”; „Baśń litewska o Słońcu, Księżycu i Ziemi” zakwalifikowała się do konkursu w ramach 5. edycji Festiwalu Filmów Dziecięcych Galicja).

Więcej o Darii Kopiec w artykule: Animowana superprodukcja

O Joannie Polak i jej ostatniej animacji zatytułowanej „Hotel Mirage” można dowiedzieć się ze strony: joannapolak.com

Fot. Wiesław Szumiński – http://pogranicze.sejny.pl/

1 KOMENTARZ

  1. […] Wraz z młodzieżą z Sejn podróż do przeszłości odbyły animatorki Joanna Polak i Daria Kopiec. Ta ostatnia wspomina tygodnie spędzone w „Pograniczu” jako wspaniały czas, który dał jej ogromną radość, niesamowity moment swobody twórczej. Joanna Polak podczas tworzenia animacji była bardzo zadowolona z kreatywności młodzieży, naturalnego talentu i wyczucia młodych filmowców. Więcej: Opowieści ludzi stąd. […]

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...

Paweł Górniak i Maciej Orłoś – goście „no to OSOBOWOŚĆ” w ramach notofest

Festiwal „notofest” daje widzom możliwość obejrzenia wartościowych filmów, ale...

Jazzowo w „Kinochłonie”. DKF zaprasza na dwa filmy i spotkanie z gośćmi

Dobre kino i okazja do spotkania, rozmowy z osobami...

Światowej klasy reżyser, Jerzy Skolimowski z wizytą w Suwałkach (audio)

„Długo oczekiwany” – tak o gościu piątkowego cyklu imprez...
%d bloggers like this: