Reklama
- Reklama -

Andrzej Pilipiuk, pisarz z kluczem

Na zdj. Andrzej Pilipiuk (fot. Joanna Orlicz).
Na zdj. Andrzej Pilipiuk (fot. Joanna Orlicz).

W ubiegłorocznym „Plebiscycie Kryształowego Klucza” na najpopularniejszego pisarza fantasy zwyciężył Andrzej Pilipiuk. Autor serii książek, m.in. o przygodach Jakuba Wędrowycza odwiedził Suwałki.

– Spotkanie z Sapkowskim to nie tu – zażartował Pilipiuk już na początku spotkania, widząc całkiem sporą grupę swoich czytelników, oczekującą na niego w Suwalskim Ośrodku Kultury. Tematyką rozmowy, która odbyła się w sobotnie popołudnie (20 września), były etapy w życiu twórczym Andrzeja Pilipiuka. Ze względu na fakt, że archeolog z wykształcenia i pisarz z wyboru oraz kalkulacji (finansowej) jest płodnym twórcą, tych w jego życiorysie można wyróżnić całkiem sporo. Pilipiuk od wielu lat pozostaje wierny Wędrowyczowi, jednak po drodze miał kilka przygód z innymi bohaterami (w jego książkach pojawiły się nawet wampiry). Na kreatywność Pilipiuka czytelnicy odpowiadają żywo, z niecierpliwością czekają na każdą kolejną jego książkę.

Pomysły pisarz dzieli na dobre, gorsze i „od czapy”, i jak sam mówi – te ostatnie dziwnym trafem zawsze idealnie pasują do serii o Wędrowyczu. Inspiracje do książek Pilipiuk znajduje czasem „na ulicy”. Wycieczka do Bergen zaowocowała narodzinami nowej postaci – doktora Skórzewskiego. Budynek po szpitalu eksperymentalnym, w którym dr Hansem przeprowadzał kuracje na chorych na trąd, a gdzie obecnie mieście się muzeum trądu, zrobił na Pilipiuku duże wrażenie. I tak oto Skórzewski zaczął swój żywot jako Polak w carskiej Rosji.

W Suwałkach Andrzej Pilipiuk opowiadał o kulisach powstania cyklu „Oko Jelenia”, o trudnościach z publikacją „Norweskiego dziennika”, a także pracy nad serią, którą traktował nieco z przymrużeniem oka i jako źródło finansowej stabilizacji. Tylko wtajemniczeni wiedzą, w jaki sposób „Pan Samochodzik” przyczynił się do powstania „Oka Jelenia”. „Grafoman do wynajęcia” – jak o sobie mówi Pilipiuk – po spotkaniu cierpliwie podpisywał stosy książek.

Wręczeniu pisarzowi „Kryształowego Klucza” towarzyszyło odczytanie wyników konkursu na Najpopularniejszy Komiks Fantastyki Polskiej 2014. Nagroda w postaci drugiego „Kryształowego Klucza”, tym razem stworzonego przez Olgę Wielogórską (pierwszy z nich – ten wręczony A. Pilipiukowi – jest dziełem Rafała Strumiłło), została przyznana serii „Thorgal”. Kolejne miejsce zajęły: „Łauma” suwalczanina Karola Kalinowskiego i „Wiedźmin”.

Fot. Niebywałe Suwałki

Najnowsze artykuły

Gdy rozwój przestaje rozwijać – jak rozpoznać moment, w którym ciągła praca nad sobą już nie działa?

Czasami wszystko dzieje się zbyt szybko. Bywa, że poranek...

Suwalscy sportowcy z nagrodami i stypendiami – ponad 312 tys. zł wsparcia

Suwalski Ośrodek Kultury był dziś (16 kwietnia) miejscem uroczystego...

Fatalne dane ze sklepów. Polacy przed świętami odczują nawet ponad 8-proc. podwyżkę cen

Wzrost cen w marcu mocno przyspieszył, tj. do 6,7%...

Wesołego Alleluja!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam spokoju, nadziei...

MTB Suwałki z medalowym otwarciem sezonu Maratonów Kresowych

W niedzielę, 13 kwietnia, w lesie Pietrasze pod Białymstokiem...
Reklama

Pozostałe artykuły

„Sanatorium pod klepsydrą według Braci Quay” w Kinie konesera (bilety)

Cinema Lumiere w Suwałkach zaprasza na wyjątkowy seans w cyklu Kino Konesera. We wtorek, 29 kwietnia, widzowie będą mieli okazję zobaczyć niezwykłą adaptację prozy...

Kolacja Miłoszowska w Krasnogrudzie. Smaki regionu i literatura na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 13 kwietnia, w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie odbyła się wyjątkowa uczta – Kolacja Miłoszowska, której celem było nie tylko uczczenie pamięci Czesława...

Kwietniowa Rozgrzewka przed Suwałki Blues Festivalem 2025: Shakin’ Dudi na scenie SOK

Już 24 kwietnia 2025 roku o godzinie 19.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwałkach odbędzie się koncert zespołu Shakin’ Dudi, który otworzy tegoroczny...