Reklama

„Egzotyczni” Brandt, Chełmoński, Wierusz-Kowalski

Data:

- Reklama -
Fragment wystawy drzeworytów w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.
Fragment wystawy drzeworytów w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Wernisaże wystaw drzeworytów autorstwa Wierusza-Kowalskiego, ponad 130 obrazów polskich malarzy, prezentacja monety kolekcjonerskiej, spotkania literackie, animacje dla dorosłych i dzieci, a nawet imieniny ulicy to zaledwie ułamek programu obchodów Roku Wierusza-Kowalskiego w Suwałkach. Na realizację zamierzeń suwalskie muzeum pozyskało ponad 200 tys. złotych.

Na początek

W najbliższą niedzielę, 15 lutego o godz. 16.00 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zostanie otwarta wystawa drzeworytów Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Prezentacja ekspozycji będzie zarazem inauguracją roku poświęconego artyście. Równolegle z wystawą drzeworytów goście odwiedzający dawną Resursę będą mogli obejrzeć wystawę stałą dotyczącą życia i twórczości malarza.

Wierusz-Kowalski_konferencja_3Wystawa drzeworytów to taka twórczość Wierusza-Kowalskiego „w pigułce”. – Obrazy artysty rozrzucone są po całym świecie. Wiele z nich zaginęło – podkreśla Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, dodając, że prezentacja wszystkich obrazów w jednym miejscu z oczywistych względów byłaby niemożliwa, a jako że drzeworyty stanowią ślad działalności Wierusza od początku aż do końca jego aktywności twórczej, mamy możliwość przekonania się, w jaki sposób sztuka była odbierana w XIX wieku.

Druk reprodukcji w gazetach, czasopismach i publikacjach stanowił praktykę powszechną. – Tak wtedy poznawano twórczość malarzy – wskazuje Ptaszyńska. Prace Wierusza były reprodukowane często, można więc będzie sprawdzić, które motywy z jego twórczości cieszyły się największym zainteresowaniem.

Drzeworyty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach, które jest w posiadaniu 127 prac. Opublikowane reprodukcje pochodzą z prasy polskiej, niemieckiej, francuskiej i rosyjskiej.

Egzotyczna Europa

Na zdj. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Eliza Ptaszyńska, kustosz.
Na zdj. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Eliza Ptaszyńska, kustosz.

W kwietniu w Suwałkach zostanie otwarta największa wystawa przewidziana w kalendarzu obchodów Roku Wierusza-Kowalskiego. „Egzotyczna Europa” z ponad setką obrazów Wierusza-Kowalskiego, Brandta, Chełmońskiego będzie poniekąd ekspozycją „z tezą”. Ideą tej wystawy jest prezentacja odmienności tematyki prac podejmowanych przez polskich malarzy. Tytułowa egzotyka odnosi się więc do percepcji obrazów malarzy polskich na zachodzie Europy w tamtym czasie. W malarstwie tamtego okresu podział Europy na Zachodnią, Wschodnią i Środkową był bardzo widoczny. Więcej w artykule: „Egzotyczna Europa” w Suwałkach.

Okazja to prezentacji twórczości XIX-wiecznych artystów to także krok w kierunku tworzenia dobrego klimatu dla pozyskiwania w kolejnych latach obrazów autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Przeszkodą w zakupie obrazów są kwestie finansowe – Muzeum Okręgowe w Suwałkach korzysta z uprzejmości prywatnych kolekcjonerów, którzy przekazują swoje zbiory w depozyt. Do tego grona dołączył niedawno Henryk Owsiejew. Prezentacja obrazu, który zostanie użyczony przez niego placówce muzealnej, odbędzie się niebawem.

Autorzy, animatorzy, badacze

W programie Roku Alfreda Kowalskiego znajdują się nie tylko wernisaże. W Muzeum Okręgowym aż do października (miesiąc urodzin artysty) odbywać się będą spotkania tematyczne wokół książek i zagadnień dotyczących Europy dawnej i współczesnej. W dniu 18 lutego planowane jest pierwsze z cyklu spotkań wokół różnych publikacji pod hasłem „Salon myśli od książek zależnych”. Szczegóły można sprawdzić w programie. Z kolei 24 lutego w Suwałkach pojawi się Zygmunt Miłoszewski, laureat Paszportu Polityki.

Z okazji prezentacji monety kolekcjonerskiej do Suwałk został zaproszony Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. Zainteresowanie przyjazdem w Roku Wierusza-Kowalskiego wyraził także Krzysztof Zanussi. W najbliższych miesiącach na suwalczan i turystów czekać będą też propozycje spod znaku spotkań rodzinnych, między innymi na ulicy Kowalskiego. Do promocji sylwetki i dokonań artysty zostanie włączony też weekend monachijski z kuchnią i tamtejszym piwem, a także prezentacją kultury i historii Polaków w Bawarii. W Mikorzynie, majątku należącym niegdyś do artysta odbędzie się międzynarodowa sesja naukowa, organizowana we współpracy z Uniwersytetem Ludwika Maksymiliana w Monachium.

– Przyświeca nam cel przyziemny, ale konkretny – edukacja i popularyzacja wiedzy o Alfredzie Wieruszu-Kowalskim – zaznacza Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Dodatkowo, rodzinne dokonania trzech pokoleń Kowalskich – Alfreda, Czesława i Joanny będą promowane w Polsce i za granicą – między innymi na Litwie.

2 KOMENTARZE

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Sztuka w Parku Technologicznym

Zdarzało się już, że w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w...

Nowy obraz w zbiorach muzealnych

Kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach powiększyła się o obraz...

Cmentarzysko w Krukówku nadal skrywa wiele zabytków

Dobiegł końca siódmy sezon prac archeologicznych na cmentarzysku w...

Ciałopalenie w Krzywólce. ArcheoFestyn w inny miejscu, ale nie mniej ekscytujący niż dotąd (foto)

Festyn Archeologiczny za nami, łączący archeologię doświadczalną i eksperymentalną...
%d bloggers like this: