Reklama

Palinocka w pieśniach. Posłuchaj, jak brzmi tradycja

Data:

- Reklama -

Pieśni z Raczek i okolic, zebrane i opracowane na cztery głosy, zostaną zaprezentowane pod koniec czerwca podczas dwóch koncertów. Członkowie chóru „Viva Musica” i zespół Anny Szafranowskiej wystąpią w Wigrach i Raczkach.

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Viva Musica” po raz kolejny sięga po pieśni tradycyjne. W ramach projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku, repertuar chóru działającego przy suwalskiej organizacji, zostanie wzbogacony o pieśni sobótkowe. Dziesięć utworów w opracowaniu Grzegorza Bogdana, chórmistrza to pieśni miłosne, nieco frywolne. Utwory w autorskim opracowaniu chór zaśpiewa 27 czerwca w Wigrach o godz. 19.00 (na przystani) oraz dzień później, 28 czerwca o godz. 18.00 w Raczkach (plaża nad Rospudą).

Wigry_Palinocka„Viva Musica” ma już na swoim koncie realizację pieśni obrzędowych. W 2014 roku ukazała się płyta z pieśniami żałobnymi „Requiem aeternam”, zrealizowana we współpracy z zespołem „Pogranicze” z Szypliszk. Od początku działalności Suwalski Chór Kameralny „Viva Musica” realizuje projekty związane z propagowaniem dziedzictwa Suwalszczyzny. Przez lata zebrało się ich całkiem sporo – w 2016 roku chór będzie świętować jubileusz 20-lecia istnienia.

plakat palinockaDrugą częścią projektu jest inwentaryzacja krzyży i kapliczek w gminie Raczki. – To kolejna gmina, w której zostanie przeprowadzona inwentaryzacja obiektów sakralnym – tłumaczy Krzysztof Snarski, pomysłodawca projektu. Wcześniej członkowi stowarzyszenia „Viva Musica” udało się pozyskać środki na wydanie publikacji „Pod Twoim krzyżem stanę. Mała architektura sakralna w gminie Szypliszki” (więcej w artykule: Historia zapisana w drewnie, metalu i kamieniu). W tamtym projekcie pierwszą fazą działania również była inwentaryzacja. Do końca roku opisywanie i fotografowanie obiektów powinno zostać zakończone.

Tak, jak w Szypliszkach, tak i w Raczkach z obiektami sakralnymi związane są historie ludzi – mieszkańców tych ziem. – Są trzy krzyże ustawione na trzech polach w trzech różnych wsiach przez rodzinę mieszkającą w okolicach Dowspudy – mówi Krzysztof Snarski. Do obiektów z interesującą przeszłością można dodać krzyż w Józefowie, będący podziękowaniem za to, że z sześciorga dzieci przeżyła szczęśliwie córka. We wsi Żubrynek znajduje się kapliczka z lat 70. Zawiesił ją na drzewie kierowca, który wcześniej miał w tym miejscu wypadek. Są też krzyże, które miały strzec mieszkańców wsi przed nieszczęśliwymi wypadkami – jak ten we wsi Podwysokie.

Fot. Krzysztof Snarski – wybrane krzyże i kapliczki w gminie Raczki

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Jemioła & Szwed” – mistrzowski występ na wesoło

Lato kojarzymy z odpoczynkiem, relaksem – w ten nastrój...

Sylwestrowa noc z muzyką

W ostatni wieczór roku, Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza w...

Młodzi tancerze obsypani nagrodami – Studio Tańca RADOŚĆ po występie w Grecji

  Ich występ oczarował jury i publiczność - tak należy...