Reklama

Kto zagra podczas SBF 2016? Pierwsze umowy już podpisane

Data:

- Reklama -

Suwałki Blues Festival 2016 odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca. Na festiwalowych scenach wystąpią m.in.: The Delta Saints (USA), Gov’t Mule (USA) oraz Wille and the Bandits (UK). Nie jest wykluczone, że w tym roku w gronie artystów znajdą się również John Mayall i Otis Taylor.

Z oficjalnych informacji przekazanych przez Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego w Suwałkach wynika, że trzy pierwsze zespoły to tzw. „pewniaki” programowe. Umowy z tymi artystami zostały już podpisane. Podczas tegorocznej edycji bluesowego święta maniacy tego gatunku muzyki i gatunków pokrewnych usłyszą młodych artystów rodem z Nashville. „The Delta Saints” pochodzą z Tennessee, gdzie króluje raczej country, co daje o sobie znać w ich twórczości. Nie w złym jednak tego słowa znaczeniu. W piosenkach słychać bluesowe źródła, improwizację, co stanowi cechy charakterystyczne southern-rocka.


W Suwałkach zagra również „Gov’t Mule” – amerykański zespół rockowy, założony w 1994 roku. Grupa, która w swoim repertuarze ma ponad 300 piosenek, powstała z inicjatywy Warrena Haynesa i Allena Woody’ego oraz Matta Abtsa. W 1997 roku Haynes i Woody odeszli z Allman Brothers Band, w pełni koncentrując się na „Gov’t Mule”. Skład zespołu do obecnych czasów zmieniał się jeszcze kilkakrotnie. Muzycy współpracowali przy projektach muzycznych również z: Jackiem Bruce’m, Mikiem Gordonem.

Kolejni na liście wykonawców są muzycy z „Wille and the Bandits”. To brytyjski zespół łączący w swojej twórczości wiele gatunków muzycznych, bluesa, rocka, a nawet folk. Zespół tworzą: Wille Edwards i tytułowi „bandyci”: Matthew Brooks i Andrew Naumann. Muzyka grupy to wypadkowa fascynacji takimi artystami i zespołami jak: Pearl Jam, Ben Harper, Jimi Hendrix. W tej fascynacji muzykom zespołu „Wille and the Bandits” udało się jednak nie zatracić autentyzmu i przyjemności z grania, o czym świadczą reakcje publiczności na koncertach i oceny krytyków muzycznych.

JMayallProgram SBF 2016 nadal jest ustalany. Negocjacje umów trwają m.in. z Otisem Taylorem, multiinstrumentalistą i piosenkarzem bluesowym, który na scenę powrócił w połowie lat 90. XX wieku. Artysta ma na swoim koncie kilkanaście albumów. Tego lata na scenie w Suwałkach może zagrać również John Mayall. Nazwisko tego artysty już kilkakrotnie przewijało się w nieoficjalnych rozmowach na temat SBF. W tym roku Mayall, uważany za twórcę stylu blues rock i nestora sceny muzycznej, może zagrać u nas na żywo m.in. materiał z wydanej jesienią 2015 roku płyty „Find a Way to Care”.

Wśród artystów, których ma szansę usłyszeć w tym roku publiczność SBF, są także muzycy skupieni wokół projektu „Breakout Tour”, poświęconego pamięci ikon polskiego bluesa i rocka, czyli Tadeusza Nalepy, Miry Kubasińskiej oraz zespołu „Breakout”.

Organizatorzy Suwałki Blues Festival zapowiadali w 2016 roku zmiany w formule trwania wydarzenia. SBF miał zostać przedłużony. Póki co, zapowiedź ta pozostaje wyłączenie w sferze planów. Zaznaczamy też, że Taylor, Mayall i Breakout Tour to prawdopodobne propozycje wykonawcze na SBF 2016 – umowy z tymi artystami nie zostały podpisane i są jeszcze w fazie ustaleń.

Na podst. materiałów prasowych, oficjalnych stron artystów i Wikipedii.

2 KOMENTARZE

  1. […] Potwierdziły się informacje, które przekazaliśmy w styczniu 2016 roku – do Suwałk przyjedzie też grupa The Delta Saints. Będzie to pierwsza wizyta tego zespołu w Polsce. Projekt Piotr Nalepa Breakout Tour także zagości w lipcu w naszym mieście. Fani bluesa (i nie tylko) mogą też liczyć na muzykę Aynsleya Listera, Wille & The Banidts, Rona Sayera & Charlotte Joyes. Wśród artystów są także: Stanley Stanley Breckenridge & Jazz Band Ball Orchestra, Wolf Mail Band, Eliana Cargnelutti, The Blues Overdrive, Latvian Blues Band, Keegan McInroe & The Road Band, JJ Band, Full Houze. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane