„Wykopaliska” na 300-lecie Suwałk. Dokopali się do fundamentów pierwszego kościoła

0
499
Fragment fundamentów tuż przy jednej z alejek Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach.

Prace przy budowie kościoła pw. Świętego Krzyża rozpoczęły się w Suwałkach na początku XVIII wieku. Po budowli zostały jedynie fragmenty fundamentów pod Parkiem Konstytucji 3 Maja, które mieszkańcy miasta mogli obejrzeć w niedzielę, 12 czerwca podczas obchodów 300-lecia Suwałk oraz Suwalskiego Festynu Rodzinnego.

Niedzielna uroczystość była okazją, by sięgnąć do przeszłości miasta – i to dosłownie aż do 1710 roku, gdy zaczęto budować drewniany kościół na terenie dzisiejszego Parku Konstytucji 3 Maja. Obiekt, gdy powstał kościół pw. św. Aleksandra został rozebrany – był wówczas (w 1834 r.) w złym stanie, zaś szczątki z pobliskiego cmentarza ekshumowano i przeniesiono na teren nekropolii znajdującej się przy ul. Bakałarzewskiej.

– Wiemy, że budowa pierwszego kościoła w Suwałkach trwała cztery lata. Podczas remontu Parku Konstytucji 3 Maja odnalezione zostały pozostałości jego fundamentów. Rozważamy umieszczenie tablicy pamiątkowej przy jednej z alejek Parku, by zaznaczyć historię tego miejsca, a więc początki istnienia naszego miasta – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Jerzy Siemaszko, archeolog z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, brał udział w badaniach pozostałości kościoła. Pierwsza suwalska świątynia – jak podkreślił podczas niedzielnych uroczystości z udziałem biskupa ełckiego, ks. Jerzego Mazura – była drewniana, zbudowana na fundamentach z kamieni polnych łączonych zaprawą wapienną. Był to kościół o wymiarach 40 x 12 metrów. Prezbiterium świątyni znajdowało się w pobliżu dzisiejszej drewnianej altanki.

W trakcie uroczystości mieszkańcy miasta mogli zobaczyć również kamienną chrzcielnicę, ważącą około 300 kg! Na co dzień jest ona wyeksponowana na dziedzińcu Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply