Lokalna Grupa Rybacka „rozdaje” kasę

2
196
Lokalna Grupa Rybacka „rozdaje” kasę Niebywałe Suwałki 1

 

Będzie przebudowa zabytkowej alei w Dowspudzie, remont wyciągu nart wodnych w Augustowie, nowa plaża z infrastrukturą w Błaskowiznie, a nawet Lokalna Telewizja Internetowa, na której uruchomienie Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” pozyskało 1 mln złotych.

To pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie w ramach „Rozwoju obszarów zależnych od rybactwa”. Na konkurs wpłynęło w sumie 77 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 26,6 mln złotych. Wnioski są już po ocenie merytorycznej. Oceną formalną zajmie się teraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Najprawdopodobniej do końca roku z beneficjentami zostaną podpisane umowy, by ci – na początku 2012 r. – mogli już rozpocząć realizację swoich planów.

A projekty są wyjątkowo ciekawe. Cezary Cieślukowski i Maciej Kamiński – wiceprezes Lokalnej Grupy Rybackiej i zarazem pracownik Wigierskiego Parku Narodowego, będącego jednym z beneficjentów, opowiadali o projektach podczas czwartkowej konferencji prasowej. Eksperci oceniające projekty złożone do 1 z 56 grup rybackich w kraju nie mieli łatwego zadania. Chociażby z tego względu, iż zobowiązali się pisemnie do wydania obiektywnej oceny. – Każdy z ekspertów podpisał deklarację bezstronności – podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami Cezary Cieślukowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego i zarazem prezes Euroregionu Niemen.

Nie wszystkim udało się uzyskać dofinansowanie ze względu na ograniczoną ilość środków w puli. Jak poinformował Cieślukowski – LGR miała do podziału 13 mln złotych w ramach czterech działań. Zainteresowanie konkursem było ogromne, wystarczy wspomnieć, że tylko do I działania wpłynęło ponad 40 wniosków opiewających na kwotę 18,5 mln złotych. W tym działaniu limit środków wynosił 6 mln złotych.

W gronie szczęśliwców znalazły się 33 firmy i instytucje – m.in. Wigierskie Park Narodowy. WPN prawie 850 tys. złotych chce zainwestować w turystykę i poprawę komunikacji wokół jeziora Wigry. Maciej Kamiński sądzi, że postawienie toalet samokompostujących, stworzenie miejsc na ogniska, poprawienie dostępności wód dla turystów, jak i oznakowanie stanowisk wędkarskich zwiększy zainteresowanie przyjezdnych Suwalszczyzną. Lokalna Telewizja Internetowa to kolejny pomysł z dużym dofinansowaniem – w wysokości 1 mln złotych. Cezary Cieślukowski zapowiada, że „Euroregion Niemen” środki przeznaczy na zakup profesjonalnego sprzętu i urządzenie studia. Funkcjonowanie LTI ma być wsparciem działań promocyjnych na terenie Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

Ci, którzy środków nie dostali w pierwszym naborze, powinni już szykować się na kolejne próby. W tym konkursie rozdysponowano 25 proc. środków z puli. – Do 2014 roku kwoty do podziału będą zbliżone – zaznacza Cezary Cieślukowski. Następny nabór odbędzie się jeszcze w tym roku.

_ from Lokalna Grupa Rybacka on Vimeo.

2 KOMENTARZE

  1. […] Członkowie LGR to gminy (Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny w powiecie suwalskim, gminy Giby, Krasnopol, Puńsk, Sejny w powiecie sejneńskim, miasto Augustów i gmina Augustów, Bargłów Kościelny, Nowinka i Płaska w powiecie augustowskim, oraz gmina Rajgród w powiecie grajewskim), ale też dzierżawcy jezior, rybacy, parki, organizacje pozarządowe i społeczne, fundacje, stowarzyszenia. Ze środków, którymi dysponuje LGR mogą korzystać więc i ci „mali”, i ci „duzi”. Podczas pierwszego naboru wniosków, który miał miejsce w marcu 2011 roku, wpłynęło 77 aplikacji na łączną kwotę prawie 27 mln złotych, przy dostępnym limicie w wysokości 13,9 mln złotych. O tym, jakie wnioski otrzymały dofinansowanie, przeczytacie Państwo na stronie: http://www.niebywalesuwalki.pl/423/  […]

Leave a Reply