Reklama

Nowy rozkład ZKM ocenią suwalczanie

Data:

- Reklama -

 

Elektroniczny system zarządzania komunikacją miejską już działa. Od 1 września podróżnych korzystających z autobusów ZKM czekają kolejne zmiany. Nie tyle o podwyżkę cen biletów tu chodzi, bo o niej mówi się już od dawna, ile o nowe połączenia oraz modyfikację istniejących.

– W ubiegłym roku zaangażowaliśmy zewnętrzną firmę, która miała zaproponować sposób optymalizacji komunikacji miejskiej – twierdzi prezydent Suwałk. Czesław Renkiewicz podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami mówił także o wprowadzeniu nowego układu połączeń komunikacyjnych. Chodzi o to, by ZKM nie generował niepotrzebnych kosztów. Janusz Krzyżewski, prezes PGK w Suwałkach, opierając się na wyliczeniach specjalistów, poinformował, że 46 proc. kosztów ZKM pokrywają wpływy ze sprzedaży biletów, pozostałe 4 mln złotych co roku dokłada miasto, a więc również i ci suwalczanie, którzy autobusami na co dzień nie jeżdżą. Optymistyczne dane wskazują, iż z transportu miejskiego korzysta co 6 mieszkaniec Suwałk.

Przedstawiciele ratusza i PGK-u mają pomysł na zoptymalizowanie działania przewozów autobusowych. – Nowy rozkład odpowiada na wyzwania wynikające z rozwoju miasta, a także respektuje interesy pasażerów – sądzi Krzyżewski. Dzięki planowanym zmianom w dzień roboczy (w godz. 6.00 – 18.00) autobusy z centrum miasta (Park M. Konopnickiej) w kierunku Osiedla Północ będą odjeżdżać średnio co 5 minut. Kolejne istotne zmiany polegać będą na włączeniu ul. Noniewicza do większości linii komunikacyjnych, minimalizując tym samym częstotliwość przejazdów ulicą Kościuszki, a także na włączeniu przystanku przy Centrum Handlowym Plaza Suwałki do większości linii komunikacyjnych. Szczegółowe informacje można sprawdzić na stronie – www.pgk.suwalki.pl/mapka-v2/

Na tym nie koniec zmian. Wkrótce w kioskach pojawią się nowe, droższe bilety z „ulepszoną” szatą graficzną, a na przystankach będą dostępne wizualizacje komunikacji miejskiej – z trasą i czasem przejazdu autobusu pomiędzy przystankami.

Ten etap zmian był możliwy do zrealizowania dzięki projektom i dofinansowaniu unijnemu, o czym przypomniał Łukasz Kurzyna. Zastępca prezydenta mówił o kosztach odnowienia taboru, remoncie zatoczek autobusowych oraz budowie nowych wiat przystankowych. W ciągu kilku ostatnich lat przy wsparciu Unii Europejskiej Suwałkom udało się zrealizować projekty o łącznej wartości przekraczającej 31 mln złotych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...