Palikot o etyce

0
229
Palikot o etyce Niebywałe Suwałki 12

Janusz Palikot odwiedził w czwartek Suwałki. W dniu inauguracji nowego roku szkolnego przed podstawówką nr 7 nawoływał do wprowadzenia etyki do szkół. Ten problem dotyka bezpośrednio i naszych placówek.

W żadnej suwalskiej szkole nie ma lekcji etyki. Podobno to problem związany z brakiem zainteresowanie ze strony rodziców i młodych ludzi. Aby etykę wprowadzić, chęć uczestnictwa w takich zajęciach musiałoby zadeklarować nie mniej niż 7 uczniów. O problemach z etyką na placu przed Szkołą Podstawową nr 7 w Suwałkach mówił lider Ruchu Palikota.

Były poseł Platformy Obywatelskiej uważa, że lekcje religii organizowane są w środku zajęć z premedytacją. Zdaniem Palikota problemem jest też to, że ocena z lekcji religii jest wliczana do średniej. – Polska szkoła jest zideologizowana, XIX-wieczna, anachroniczna.

Lekcje etyki to tylko jeden z postulatów Ruchu dotyczących edukacji. Janusz Palikot nawołuje do wprowadzenia zmian organizacyjnych w placówkach oświatowych. W jego opinii polskim szkołom do miana nowoczesnych jest bardzo daleko. – Teraz są na poziomie krajów Trzeciego Świata – twierdzi. Palikot protestuje także przeciwko zamykaniu szkół powiatowych i przekazywaniu ich kościołowi. Podkreśla także, że wysiłki nauczycieli powinny iść w innym kierunku – uczenia pracy zespołowej, która jest podstawą do tworzenia kapitału społecznego w Polsce.

Medialna akcja zakończyła się zawieszeniem plakatów na tablicy informacyjnej w podstawówce. Janusz Palikot rozdał też uczniom ulotki i na prośbę niektórych – złożył na nich podpis.


[pro-player]http://www.youtube.com/watch?v=JYzAbOnRWoU[/pro-player]

Jednym z postulatów Palikota jest właśnie rozdział państwa od Kościoła. Wprowadzenie etyki do szkół to hasło mieszczące się w tym zagadnieniu. Sprawa jest o tyle interesująca, że w tej chwili nawet na najwyższym szczeblu – w Ministerstwie Edukacji Narodowej bagatelizuje się osoby niewierzące. Katarzyna Hall nie przestrzega wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie Grzelak przeciwko Polsce. 14 czerwca 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że w polskich szkołach dyskryminuje się uczniów niewierzących. Z informacji przekazanych  przez Ruch Palikota wynika, że wielkopolski przedsiębiorca Czesław Grzelak poświęcił kilkanaście lat życia na walkę z urzędami o to, żeby jego syn mógł uczyć się w szkole etyki.  Ruch Palikota zbiera dane dotyczące szkół, w których uczniowie mogą uczęszczać na lekcje etyki. Informacje zostaną przekazane mediom za około 2 tygodnie.

 

Fot. Wojciech Otłowski – http://www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply