Reklama

Sieja na rockowo

Data:

 

Aby tradycji stało się zadość, Święto Siei odbyło się w Ogrodach Wigierskich. W tym roku ryba najlepiej smakowała w połączeniu z muzyką rockową – podczas slow foodowych warsztatów kulinarnych.

Gdy lato zbliża się ku końcowi i jesień staje się coraz bardziej odczuwalna, przychodzi czas na nieformalne święto, od lat organizowane na Suwalszczyźnie. Święto Siei trwało w tym roku 1 dzień, ale był to dzień intensywny, pełen smaków, zapach i dźwięków. Lokalni wytwórcy mogli pochwalić się swoimi wyrobami, młodzi artyści swoimi kompozycjami, a organizatorzy mieli okazję przekonać gości, że gotowanie w duchu slow foodu integruje najskuteczniej. Na uczestników festiwalu pod znakiem ryby czekały nie tylko lokalne specjały, ale i kawa z różnych części świata.

Michał Grnyo, lider convinium Vigrensis zapraszał do przyrządzania ryb pod każdą postacią – z warzywami i owocami prosto z ekologicznych upraw z regionu. – Dzięki naszemu sponsorowi  – Lokalnej Grupie Rybackiej – można było wziąć udział w  konkursie kulinarnym – informuje Grnyo. Było o co walczyć. Aby wygrać nawigację samochodową, wystarczyło wykazać się pomysłowością i udowodnić, że inwencja w kuchni to podstawa. – Promowaliśmy ryby słodkowodne, dziko żyjące, czyli szczupaka, okonia, lina, plotkę i oczywiście sieję – wspomina szef kuchni slow foodowej. Michał Grnyo zachęcał uczestników konkursu, by próbowali przygotować m.in. rybę z malinami. – Chodziło nam o to, by ludzie odkrywali pasję kulinarną i eksperymentowali. Uczyliśmy ich także, jak rozpoznać czy ryba jest świeża – dodaje.

Okazuje się, że świeża sieja najlepiej smakowała na ostro, czyli z przyprawą rockową. Za organizację koncertów odpowiadał Marcin Tylenda, który zaprosił do udziału w Święcie Siei cztery zespoły – Fri Stejdż Band, Nadi, Prawie Sławnych i grupę CEL. – To ważne, że muzycy mieli bliski kontakt z publicznością. Ludzie mogli podejść do artystów i porozmawiać z nimi przed lub po koncercie – relacjonuje organizator. Zespoły uczestniczyły także w konkursie. Wszystkie występy zakończyły się głosowaniem. Największe wrażenie zrobił na publiczności młody zespół „Prawie Sławni”.

_ from Lokalna Grupa Rybacka on Vimeo.

Poprzedni artykułLoty z Unią
Następny artykułZ Jaćwingami za pan brat

3 KOMENTARZE

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Jazzująca” płyta Anny Szafranowskiej już dostępna. To muzyka bliska sercu

Anna Szafranowska w swoim stypendialnym projekcie artystycznym podjęła się...

Karatecy wrócili z Bartoszyc z medalami

W sobotę, 20 listopada w Bartoszycach odbyła się kolejna...
%d bloggers like this: