Reklama

Ułatwione wybory

Data:

- Reklama -

 

Niepełnosprawni i starsi będą mogli podczas wyborów – 9 października skorzystać z wielu ułatwień: zmiany lokalu wyborczego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, głosowania przez pełnomocnika, głosowania korespondencyjnego, głosowania przy użyciu nakładki w języku Braille’a lub z pomocy innej osoby.  Do tego trzeba się jednak wcześniej przygotować, a czasu jest coraz mniej.

Pomoc innej osoby czasami jest wręcz nieodzowna. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać inna osoba, poza członkami komisji i mężami zaufania. Pomoc taka nie może jednak naruszać tajności głosowania. Problem w tym, że przepisy nie precyzują dokładnie zakresu pomocy. O problemach z tym związanych mogli przekonać się członkowie komisji wyborczej i pracownicy Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach, którzy po wyborach samorządowych musieli tłumaczyć się w sądzie.

Pozostałe ułatwienia, z których mogą skorzystać starsi bądź niepełnosprawni, to kwestia dopełnienia formalności. Do 26 września wyborcy przebywający za granicą mogą jeszcze zgłaszać do właściwych konsulów zamiar głosowania korespondencyjnego. Takiego wniosku nie mogą już wnieść osoby przebywające na terenie kraju. Ich termin upłynął 19 września. Komisją wyznaczoną do głosowania korespondencyjnego w Suwałkach jest wspomniana już wcześniej komisja nr 23 z siedzibą w DPS „Kalina” (ul. Pułaskiego 66).

Wciąż jeszcze jest czas na składanie przez wyborców niepełnosprawnych do właściwego wójta, burmistrza, prezydenta zgłoszenia zamiaru głosowania za pomocą nakładki na kartę do głosowania z użyciem alfabetu Braille’a. Wniosek taki może być złożony do 26 września ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, faksem lub w formie elektronicznej. Ten rodzaj ułatwienia podczas wyborów parlamentarnych będzie dostępny po raz pierwszy. Na nakładce – oprócz otworków, w których trzeba umieścić krzyżyk („x”), mają znajdować się numery kandydatów i list wyborczych (co istotne – na nakładkach nie będzie nazwisk).

Także do 26 września wyborca niepełnosprawny może złożyć wniosek o dopisanie go do spisu wyborców w lokalu przystosowanym do jego potrzeb. Podanie takie musi być przekazane odpowiedniemu organowi na piśmie. Suwałki zostały podzielone na 37 obwodów wyborczych. Lokale wyborcze przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajdują się w ośmiu obwodach – nr 6 (Biblioteka Publiczna, ul. E. Plater 33A), 9 (Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, ul. Noniewicza 49), 10 (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, ul. Noniewicza 10), 14 (Zespół Szkół nr 1, ul. Noniewicza 83), 19 (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ul. Nowomiejska 10), 23 (Dom Pomocy Społecznej „Kalina”, ul. Pułaskiego 66), 25 (Przedszkole nr 7, ul. Andersa 10) i 34 (Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Szpitalna 66).

Jest jeszcze jedna opcja, z której skorzystać mogą wyborcy niepełnosprawni oraz osoby powyżej 75. roku życia. Chodzi o głosowanie przez pełnomocnika. Instytucja ta pojawiła się przed ostatnimi wyborami prezydenckimi. Aby udzielić pełnomocnictwa, trzeba najpóźniej do 29 września złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i dołączyć do niego: pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa; kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności – jeżeli wyborca w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat; kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem – jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

Cisza wyborcza rozpocznie się 8 października i potrwa do 9 października – aż do zamknięcia lokali wyborczych. Głosy w obwodowych komisjach wyborczych będzie można oddawać w godz. od 7.00 do 21.00.

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zło czai się wszędzie. Recenzja książki „Bicz Pana” Roberta M. Rynkowskiego i konkurs

"Bicz Pana" to kolejna pasjonująca odsłona z serii kryminalno-sensacyjnych...

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur na terenie Polski

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...

„Żywioły kobiety” – odkryj siłę kobiecego potencjału podczas warsztatów na Suwalszczyźnie

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad pełnią swojego potencjału? Czy...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...