Reklama

Z Jaćwingami za pan brat

Data:

- Reklama -

 

Piknik historyczno-edukacyjny „Sudovian” dobiegł końca. Podróż do przeszłości trwała co prawda tylko dwa dni, ale były to dni wyjątkowo intensywne. Przekonali się o tym najmłodsi uczestnicy, którzy mogli obejrzeć stroje i ozdoby z dawanych wieków oraz dowiedzieć się więcej o życiu codziennym mieszkańców Jaćwieży.

Archeologię doświadczalną promuje od lat Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Festyn Archeologiczny organizowany przez tę instytucję przyciąga do Szwajcarii tłumy. Z kolei „Sudovian” to nowy pomysł Stowarzyszenia „Jasne Życie”. Organizatorom bynajmniej nie chodziło o skopiowanie pomysłu, ale o promowanie turystyki historycznej na Suwalszczyźnie. Taką formułę od dawna stosują mieszkańcy sąsiedniego województwa – warmińsko-mazurskiego. Stworzona przez nich Galindia jest hitem wśród turystów. Dlaczego nie wypromować w ten sposób Jaćwieży?

Pomysłodawca pikniku „Sudovian” – Tomasz Sawicki chciałby zachęcić mieszkańców Suwalszczyzny, by sięgnęli do historii i tam szukali inspiracji. Wystarczy chcieć. Do stworzenia „oazy” jaćwieskiej Sawicki nie musiał długo przekonywać rodziny Balcerów z Ogrodu Bajek w Kaletniku. Z bajkowej krainy szybko zginęły krasnale, misie i inne stworzenia – ustąpiły miejsca średniowiecznym wojom i pięknym pannom.

Z tej zamiany szczególnie zadowolone były dzieci. Przez dwa dni najmłodsi mogli obcować z historią regionu. Nie mniej zainteresowani byli sami uczestnicy pikniku, którzy poznali tajemnice grodzisk jaćwieskich. Jerzy Siemaszko z Muzeum Okręgowego w Suwałkach wygłosił referat na ten temat. – Nie planowaliśmy tego, ale kilka dni wcześniej ogłosiliśmy odkrycie grodziska w Rowelach – mówi Jerzy Siemaszko. Archeolog ocenia, że „Sudovian” i jego formuła prezentacji różni się od tej z festynu muzealnego. – Prezentacje skierowane są do mniejszej grupy, ale zainteresowanej możliwością pogłębienia wiedzy.

Zależało nam na promowaniu aktywnych form edukacji, które polegały głównie na przejściu pewnych stanowisk związanych z kulturą Bałtów – dodaje Tomasz Sawicki. Organizator zadbał o to, by młodzi odkrywcy mogli postrzelać z łuku, porzucać oszczepem, sprawdzić, na czym polegało wykonywanie ozdób z brązu i cyny. Na zakończenie pikniku odbył się koncert.

Portal „Niebywałe Suwałki” był patronem medialnym pikniku „Sudovian”.

[pro-player]http://www.youtube.com/watch?v=smULvVwAyas[/pro-player]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zwiedzaj Suwalszczyznę na rowerze i w kajaku

Fundacja Wigry PRO serdecznie zaprasza na dwa wydarzenia, które...

500 kolarzy ścigało się na najpiękniejszych drogach Suwalszczyzny

W miniony weekend (17-19 maja) zakończyła się 4. edycja...

Zło czai się wszędzie. Recenzja książki „Bicz Pana” Roberta M. Rynkowskiego i konkurs

"Bicz Pana" to kolejna pasjonująca odsłona z serii kryminalno-sensacyjnych...

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur na terenie Polski

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...