Z Jaćwingami za pan brat

0
262
Z Jaćwingami za pan brat Niebywałe Suwałki 8

 

Piknik historyczno-edukacyjny „Sudovian” dobiegł końca. Podróż do przeszłości trwała co prawda tylko dwa dni, ale były to dni wyjątkowo intensywne. Przekonali się o tym najmłodsi uczestnicy, którzy mogli obejrzeć stroje i ozdoby z dawanych wieków oraz dowiedzieć się więcej o życiu codziennym mieszkańców Jaćwieży.

Archeologię doświadczalną promuje od lat Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Festyn Archeologiczny organizowany przez tę instytucję przyciąga do Szwajcarii tłumy. Z kolei „Sudovian” to nowy pomysł Stowarzyszenia „Jasne Życie”. Organizatorom bynajmniej nie chodziło o skopiowanie pomysłu, ale o promowanie turystyki historycznej na Suwalszczyźnie. Taką formułę od dawna stosują mieszkańcy sąsiedniego województwa – warmińsko-mazurskiego. Stworzona przez nich Galindia jest hitem wśród turystów. Dlaczego nie wypromować w ten sposób Jaćwieży?

Pomysłodawca pikniku „Sudovian” – Tomasz Sawicki chciałby zachęcić mieszkańców Suwalszczyzny, by sięgnęli do historii i tam szukali inspiracji. Wystarczy chcieć. Do stworzenia „oazy” jaćwieskiej Sawicki nie musiał długo przekonywać rodziny Balcerów z Ogrodu Bajek w Kaletniku. Z bajkowej krainy szybko zginęły krasnale, misie i inne stworzenia – ustąpiły miejsca średniowiecznym wojom i pięknym pannom.

Z tej zamiany szczególnie zadowolone były dzieci. Przez dwa dni najmłodsi mogli obcować z historią regionu. Nie mniej zainteresowani byli sami uczestnicy pikniku, którzy poznali tajemnice grodzisk jaćwieskich. Jerzy Siemaszko z Muzeum Okręgowego w Suwałkach wygłosił referat na ten temat. – Nie planowaliśmy tego, ale kilka dni wcześniej ogłosiliśmy odkrycie grodziska w Rowelach – mówi Jerzy Siemaszko. Archeolog ocenia, że „Sudovian” i jego formuła prezentacji różni się od tej z festynu muzealnego. – Prezentacje skierowane są do mniejszej grupy, ale zainteresowanej możliwością pogłębienia wiedzy.

Zależało nam na promowaniu aktywnych form edukacji, które polegały głównie na przejściu pewnych stanowisk związanych z kulturą Bałtów – dodaje Tomasz Sawicki. Organizator zadbał o to, by młodzi odkrywcy mogli postrzelać z łuku, porzucać oszczepem, sprawdzić, na czym polegało wykonywanie ozdób z brązu i cyny. Na zakończenie pikniku odbył się koncert.

Portal „Niebywałe Suwałki” był patronem medialnym pikniku „Sudovian”.

[pro-player]http://www.youtube.com/watch?v=smULvVwAyas[/pro-player]

Leave a Reply