Reklama

Co z tą kulturą w Wigrach?

Data:

- Reklama -

 

Gdy media obwieściły śmierć kultury w Wigrach, czyli likwidację Domu Pracy Twórczej, wiele osób za dobry omen wzięło fakt, że obiekt wróci do Kościoła. Od kilku miesięcy na półwyspie wigierskim gości kultura w nieco innym wymiarze – w formie rekolekcji kapłańskich czy warsztatów fotograficznych przeplatanych modlitwą brewiarzową.

W ogrodach wigierskich koncertowała m.in. Kayah, Katarzyna Nosowska i Anna Maria Jopek. Nic nie wskazuje na to, by którakolwiek z polskich artystek miała w Wigrach jeszcze wystąpić. Pomysł na funkcjonowanie Wigierskiego Areopagu Nowej Ewangelizacji, bo tak nazywa się instytucja, która zastąpiła Dom Pracy twórczej, tworzy dyrektor i ksiądz w jednej osobie – Dariusz Rogiński. Duchownemu dobrych chęci nie można odmówić. Niedawno gościł w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bogdan Zdrojewski, szef resortu podpisał z księdzem Rogińskim umowę dotyczącą przekazania WANE pamiątek papieskich.

Od początku funkcjonowania instytucji działa też strona internetowa, na której pielgrzymi z całej Polski i zagranicy informowani są o wydarzeniach na półwyspie. W tej chwili można skorzystać z oferty zabawy Andrzejkowej, rekolekcji kapłańskich, balu studniówkowego lub warsztatów fotograficznych z rekolekcjami, których prowadzenia podjął się Piotr Malczewski (warsztatów, nie rekolekcji rzecz jasna). W Wigrach można też zorganizować konferencję. Wśród zapowiedzi są także Wigierskie Spotkania Chorałowe Gregorianum – spadek po dawnej instytucji kultury. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie miałyby się odbyć. To na tyle. Choć uwagi wymagałby jeszcze jeden z aspektów programu. Marketingowe podejście do rekolekcji wymogło utworzenie tzw. „pakietów rekolekcyjnych” A,B,C,D w cenie od 320 zł do 680 złotych.

Z drugiej strony to całkiem zrozumiałe – wigierski przybytek trzeba jakoś utrzymać. Przedstawiciele kurii raczej nie wyłożą lekką ręką kilkudziesięciu milionów na remont zabytkowego obiektu. Minister tego nie zrobił, więc dlaczego miałby zrobić to Kościół?

Dom Pracy Twórczej w Wigrach na działalność otrzymywał dofinansowanie z resortu. Z reguły była to kwota w wysokości około 2 mln złotych. Kościół dotacji nie dostaje. Co więcej, mimo wcześniejszych zapowiedzi, resort kultury pieniędzy w tej części regionu nie zatrzymał. W ubiegłym roku został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję wielofunkcyjnego centrum kultury lokalnej w województwie podlaskim. – Laureatem zostało Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, które zaprezentowało projekt „Gmina Supraśl. Mała ojczyzna – wielki świat” – informują przedstawiciele biura prasowego ministra. Na konkurs wpłynęło 7 wniosków – z Supraśla, 2 wnioski z Raczek, z Hajnówki, Białowieży i Sejn. Najbliżej wygranej po wstępnej ocenie merytorycznej była Fundacja Pogranicze, która zgłosiła projekt „Krasnogruda  – prowincja pedagogiczna”. Po trzecim posiedzeniu – wyjazdowym, komisja uznała, że mimo wszystko to Supraśl otrzyma wsparcie finansowe.

Od zakończenia działalności DPT w Wigrach zmieniło się sporo. Trudno uznać, że WANE pełni funkcję kulturotwórczą. Bardzo ważną rolę w działalności instytucji pełni osoba Jana Pawła II. Dyrektor WANE w odpowiedzi na kolejny niepochlebny artykuł „Gazety Wyborczej” pisze, że na Wigrach „podjętych zostało szereg inicjatyw dla których inspiracją był i jest Jan Paweł II. Dlatego m.in. powstały szlaki papieskie Tajemnice Światła,  które wprowadził do Różańca Jan Paweł II i kajakowy szlak Tajemnice Zawierzenia”. Ks. Rogiński priorytety instytucji określa w następujący sposób: „WANE ma być pozytywną odpowiedzią dla tych, którzy poszukują chwili wytchnienia, pragną odkryć na nowo Boga w swoim życiu”. Działalność kulturalna i artystyczna znajduje się w WANE zaraz po: działalności muzealno-pielgrzymkowej, organizowaniu i finansowaniu budowy, modernizacji i remontów obiektów pokamedulskiego zespołu klasztornego w Wigrach, upowszechnianiu katolickiej formacji religijnej, działalności oświatowo-wychowawczej i charytatywno-opiekuńczej.

Co działo się w Wigrach od otwarcia WANE (od maja)?

 • Jarmark Wigierski;
 • dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II;
 • Letnia Filharmonia AUKSO;
 • Odpust Wigierski;
 • Dożynki Parafialne;
 • rekolekcje kapłańskie.

Co w okresie od maja do października 2010 roku działo się w DPT w Wigrach? (wydarzenia wybrane)

 • 6 projektów w ramach „Flower Power” z udziałem: Elżbiety Jabłońskiej, Julity Wójcik, Dominika Jałowińskiego, Aleksandry Wasilkowskiej, Jeronimo Hagermana i Maurycego Gomulickiego;
 • 13 wystaw i warsztatów fotograficznych;
 • 4 akcje/wydarzenia powiązane z pobytem papieża – Polaka na Wigrach;
 • realizacja projektu transgranicznego (koncerty, warsztaty tradycyjnego rzemiosła, wystawy);
 • 2 koncerty w ramach Półwyspu Nowej Muzyki;
 • międzynarodowa konferencja dotycząca chorału gregoriańskiego;
 • koncerty, m.in. Chopin’ Around; Kayah Royal Quartet; Jacka Lachowicza; Agi Zaryan;
 • Letnia Filharmonia AUKSO.

Strona WANE: http://www.wigry.pro

1 KOMENTARZ

 1. Z dwumilinowym budżetem na DPT w Wigrach można było poszaleć z imprezami. To był zresztą główny cel statutowy DPT. WANE nie ma praktycznie żadnych pieniędzy oprócz tych, które zarobi na obecności pielgrzymów i turystów. Główny cel jest inny – ewangelizacja i duszpasterstwo. Więc moim zdaniem nie ma co porównywać. Co do osób zarządzających WANE, to ponoć są zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Wspaniała muzyka, genialni dyrygenci – sobotni koncert AUKSO w SOK-u

Sobotni koncert w ramach XIX Letniej Filharmonii AUKSO był...

Spotkanie ze Stanisławem Soyką podczas „Aukso” 2016 (wideo)

Spotkanie ze Stanisławem Soyką odbyło się 6 sierpnia 2016...

Soyka, Aukso i Szekspir w finale Letniej Filharmonii

Spotkanie ze Stanisławem Soyką w Folwarku Hutta pod Suwałkami...