Istota Miłoszowego powrotu

1
365
Istota Miłoszowego powrotu Niebywałe Suwałki 5

 

Wspomnienia Czesława Miłosza z powrotu na Suwalszczyznę można znaleźć w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Wystawa o nobliście związanym z przygraniczną Krasnogrudą będzie dostępna do końca roku. Ekspozycję tworzą zdjęcia, książki, dokumenty i cytaty.

Otwarciu suwalskiej wystawy towarzyszył wykład Zbigniewa Fałtynowicza, połączony z pokazem slajdów. Podczas prezentacji można było zobaczyć zdjęcia z archiwum rodzinnego, których znaczenie, podkreślone komentarzem autora wystawy, wskazywało na ogromną rolę Krasnogrudy w życiu Miłosza. W Krasnogrudzie tworzył. Na pograniczu polsko-litewskim powstały wiersze, m.in. Wieczorem wiatr, Ptaki, które znalazły się w  tomie „Trzy zimy” z 1936 roku.

W wierszu „Powrót” Miłosz pisał:

„W starości wybrałem się do miejsc, po których błądziła moja wczesna młodość.

Rozpoznałem zapachy, linie polodowcowych pagórków, owalne misy jezior.

Przedzierałem się gąszczem tam, gdzie kiedyś był park, ale nie znalazłem śladów alei.

Stanąłem nad wodą i tak jak wtedy lekko łuszczyła się fala, niepojęta identyczność,

niepojęte oddzielenie.

A jednak nie zaprę się ciebie, nieszczęsny młodziku i powodów twoich cierpień nie nazwę głupimi”.

Poeta pod koniec życia zaangażował się w odbudowę dworu. Plany konsultował z Fundacją „Pogranicze” z Sejn, której własnością jest w tej chwili Krasnogruda.

Wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej przypomina czasy świetności obiektu, gdy w dworze przebywali letnicy – głównie z Warszawy i gdy kwitło tam życie towarzyskie i kulturalne. Czesław Miłosz w Kranosgrudzie przeżył pierwszy zawód miłosny. Pływał wówczas zapamiętale w jeziorze Hołny.

Szczególną pamiątką, którą można zobaczyć na wystawie, jest publikacja pt. ”Dzieła Karola Szajnochy – tom. III” z 1876 roku. To jedyna książka, która zachowała się do czasów obecnych. Wyjątkowy eksponat pochodzi z bogatej biblioteki rodziny Kunatów i Miłoszów, która została zniszczona w czasie wojny. Świadkowie zdarzenia wspominają, że okupanci spalili książki. Początkowo sądzono, że wszystkie.

Dwór w Krasnogrudzie odzyskał dawną świetność. Znajduje się w nim Międzynarodowe Centrum Dialogu. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się w lipcu 2011 roku.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply