Niepełnosprawni w podróży

0
31
Niepełnosprawni na marginesie Niebywałe Suwałki

 

Przewodniki dla osób niepełnosprawnych nie są w Polsce wydawnictwami łatwo dostępnymi. Dlatego też  inicjatywa Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej może okazać się prawdziwym hitem. „Turystyka dla osób niepełnosprawnych w województwie podlaskim” ukaże się w sprzedaży w grudniu br.

Ma to być pierwsze tak obszerne wydawnictwo nie tylko w województwie podlaskim, ale w całej Polsce. Z informatora skorzystają w przyszłości turyści z całego kraju i z zagranicy, którzy byli dotychczas pozbawieni aktualnych i precyzyjnych informacji o dostępności bazy i atrakcji turystycznych dla osób o różnym stopniu i różnych formach niesprawności. „Turystyka dla osób niepełnosprawnych w województwie podlaskim” w połowie listopada trafi do drukarni. Będzie to 144-stronicowa publikacja, której nakład wyniesie 4000 egzemplarzy.

Z jednej strony chcemy zachęcić niepełnosprawnych do wyjazdów i zwiedzania tam gdzie – często dużym wysiłkiem i kosztami – stworzono takie możliwości, z drugiej strony uniknąć sytuacji, że planowana adaptacja np. hotelu skończyła się na parkingu lub korzystanie z obiektu reklamowanego jako w pełni dostosowanego, wymaga stałej pomocy nawet niepełnosprawnemu jeżdżącego samodzielnie samochodem – informuje na oficjalnie stronie wydawnictwa Jerzy Świerad, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Kanwą do stworzenia wydawnictwa będzie już istniejący „Informator turystyczny województwa podlaskiego” z czerwca 2011 r. W przewodniku znajdą się m.in. informacje o muzeach, skansenach, teatrach, kinach, filharmoniach, galeriach, instytucjach kulturalnych. Do publikacji zostanie załączony również kalendarz imprez cyklicznych, dane o zabytkach, parkach narodowych i krajobrazowych, szlakach turystycznych i bazie noclegowej oraz gastronomicznej.

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz