Otyłość dzieci to nie nasz problem?

0
1
Otyłość dzieci to nie nasz problem? Niebywałe Suwałki

Gdy w Polsce przybywa dzieci dotkniętych problemem nadwagi i otyłości, na Suwalszczyźnie otyłość uczniów wciąż jest marginalnym problemem. W kraju już 18 proc. najmłodszych zmaga się z tym narastającym problemem cywilizacyjnym – u nas wskaźnik oscyluje w granicach 2 proc. To ustalenia NIK.

Problem w tym, że szkoły kontrolowane były wybiórczo, a pod uwagę raczej nikt nie brał sytuacji finansowej rodzin i lokalizacji szkół na terenach wiejskich (Nowa Wieś, Płociczno-Tartak). Powszechnie wiadomo, że nasz region jest jednym z najbiedniejszych. Pracownicy białostockiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli zajrzeli do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Łapach, podstawówki nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach, Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi, a także do Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak i do dwóch gimnazjów – Gimnazjum nr 1 im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego w Łapach oraz Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak.

W całej Polsce problem otyłości się nasila, u nas nie. Tylko w dwóch szkołach (na 52 skontrolowane) nie stwierdzono przypadków nadwagi i otyłości wśród uczniów. W 87 proc. szkół prowadzących sklepiki oraz 75 proc. posiadających automaty spożywcze oferowano produkty o niskiej wartości odżywczej, niezalecane przez dietetyków (np. chipsy, słodkie napoje gazowane, napoje energetyzujące), podczas gdy aż 1/3 szkół nie zapewniała uczniom możliwości zjedzenia obiadu. Co ciekawe, sklepiki z żywnością fast food znajdowały się także m.in. w czterech z ośmiu szkół posiadających tytuł „Szkoła promująca zdrowie”. W żadnej ze skontrolowanych gmin rada nie skorzystała z prawa do podjęcia uchwały wycofującej ze szkolnych sklepików produkty o niskiej wartości odżywczej. Nie podjęto także działań ograniczających zainteresowanie dzieci tego typu żywnością. Sklepiki z produktami zaliczanymi wyłącznie do zdrowej żywności funkcjonowały jedynie w 16 proc. skontrolowanych szkół. Specjaliści zwracają uwagę, że samorządy – szczególnie te borykające się z problemami finansowymi – nierzadko oczekują od dyrektorów szkół, aby dochody z wynajmu powierzchni pod sklepiki, wspomagały budżet szkoły.

Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży szkolnej, mimo  że wiążą się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, nie są postrzegane w społeczeństwie, w tym w skontrolowanych gminach i szkołach publicznych, jako istotne problemy zdrowotne skutkujące również wysokimi kosztami społecznymi. W gminie Suwałki co prawda w skontrolowanym okresie wzrosła liczba uczniów zagrożonych nadwagą lub otyłością w szkołach podstawowych, natomiast tendencje zmniejszania się tych wskaźników zaobserwowano w gimnazjach. Mimo niepokojących prognoz, najniższy wskaźnik uczniów z nadwagą i otyłością (tj. poniżej 3%) wystąpił m.in. Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak (2%) oraz w Szkole Podstawowej nr 1 w Łapach (2,2%). Wyniki wcześniejszej kontroli, przeprowadzonej w roku szkolnym 2008/2009, w ogóle wykazały, że w Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak były przypadki nadwagi lub otyłości.

Jako przykład dobrej praktyki i wprowadzania w życie programów prozdrowotnych, NIK wymieniła m.in. Szkołę Podstawową im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak. Placówka  zorganizowała m.in. międzyszkolne rozgrywki lekkoatletyczne i mecze piłki nożnej, mecze piłki siatkowej, testy wydolności i sprawności fizycznej, rajd rowerowy i pieszy, biegi przełajowe, prowadzono zajęcia, w trakcie których uczniowie przygotowywali zdrowe potrawy, układali urozmaicone jadłospisy, poznawali piramidę zdrowego  żywienia i zalecenia  żywieniowe dla młodzieży, specjalista z Sanepidu przedstawił zasady znakowania żywności i cechy  żywności niezmodyfikowanej. Ponadto nauczono młodzież wyznaczać  własny BMI (Body Mass Index). Zorganizowano Dzień Zdrowia, w trakcie którego uczniowie prezentowali przygotowane plakaty, scenki rodzajowe propagujące zdrowy styl życia.

Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej w Kiełczowie poszła o krok dalej. Ta placówka jest jedną z 12 szkół w Europie i jedyną w Polsce, która w roku szkolnym 2010/2011 uczestniczyła w  Projekcie European Schools for Healthy Food (ESHF), koordynowanym przez międzynarodową organizację Slow Food.

Pobierz raport NIK nt. otyłości wśród dzieci.

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz