Reklama

Etiuda filmowa „I nie ma człowieka” najlepsza w ogólnopolskim konkursie

Data:

- Reklama -

 

 

Młodzież z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach wygrała konkurs „Rówieśnicy”. Zespół uczniów znad Czarnej Hańczy okazał się najlepszy z 70 grup biorących udział w projekcie Muzeum Historii Polski i Fundacji BZ WBK. Nagrodzona etiuda filmowa opowiada historię Mariana Piekarskiego, który za uwolnienie sześciu członków AK z Suwalszczyzny zapłacił życiem.

W konkursie zostały przyznane dwie równorzędne pierwsze nagrody w kategorii szkół gimnazjalnych. Jury ujął również film „Bajka” autorstwa uczniów z Gimnazjum nr 3 im. J. Pukowca w Rybniku. Druga etiuda to właśnie „I nie ma człowieka” Zuzanny Bilbin, Joanny Lewoc i Kacpra Rozmysłowskiego z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Uczniowie pracowali pod okiem nauczyciela Grzegorza Kalejty.

Konkurs składał się z kilku etapów – młodzież włożyła w swój projekt wiele pracy. W pierwszym etapie jury oceniało 70 zgłoszeń. Do kolejnego etapu przeszło już tylko 6 zespołów, których członkowie uczestniczyli w warsztatach filmowych realizowanych w łódzkiej Szkole Filmowej. 

Prezentacja najlepszej etiudy odbyła się w 1 grudnia w centrum Suwałki Plaza. Jadwiga Orłowska, dyrektor suwalskiej szkoły przed prezentacją powiedziała, że ten film może być promocją miasta i sposobem na przekazanie młodemu pokoleniu postawy umiłowania Ojczyzny. W pracy nad etiudą nieocenioną pomocą okazały się rozmowy z Ireną Pietkiewicz – siostrą Mariana Piekarskiego.

Kim był Marian Piekarski: 

Marian Piekarski ps. Ryś (1927-1946) – w czasie II wojny światowej członek Armii Krajowej. Po wkroczeniu Armii Czerwonej nie zrezygnował z działalności konspiracyjnej. Zatrudnił się jako fryzjer w suwalskim więzieniu. 12 marca 1945 r. uwolnił sześciu więźniów, członków Armii Krajowej i razem z nimi uciekł. Pozostał w konspiracji. W czerwcu 1946 r., został aresztowany i poddany wyczerpującemu śledztwu, ale nie wydał nikogo. W wyniku pokazowego procesu, w białostockim kinie „Ton”, Marian Piekarski został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 września 1946 r. Miejsce pochówku do dzisiaj jest nieznane.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...