We włości księcia Šjurpy

0
71
Muzeum pożycza Niebywałe Suwałki

– Bohaterów wieczoru jest dwóch – to miejsce i człowiek – mówił podczas piątkowego wernisażu wystawy „We włości księcia Šjurpy” Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Odkrywane i gromadzone przez lata tajemnice Góry Zamkowej warto zobaczyć – będą eksponowane do końca marca 2012 roku.

Wystawa okolicznościowa, zorganizowana z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia pierwszych profesjonalnych badań kompleksu osadniczego w Szurpiłach, prowadzonych przez ekspedycję wykopaliskową Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (1981-1991), to prawdziwa gratka dla wielbicieli historii regionu. W Muzeum im. Marii Konopnickiej, bo tam znajduje się wystawa, prezentowane są przedmioty i narzędzia użytku codziennego Jaćwingów (naczynia, ozdoby, części stroju, uzbrojenie). 

Ekipy archeologów przez trzy dekady pracowały pod wodzą prof. Jerzego Okulicz-Kozaryna, który na Suwalszczyźnie znalazł drugi dom. Nic więc dziwnego, że twórcy ekspozycji zadedykowali ją badaczowi. Kolejnym pretekstem były też 80. urodziny archeologa. Prof. Okulicz-Kozaryn, trochę zakłopotany podziękowaniami, kwiatami i faktem otrzymania medalu okolicznościowego, stwierdził podczas otwarcia wystawy, że nie czuje się tak starym człowiekiem i ciągle archeologią się interesuję. Swoją pasję przekazał wnukowi, który jest historykiem. Badacz tajemnic Jaćwingów wspominał początki działalności Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Chwalił odnowione gmachy instytucji. Mówił też o najpiękniejszych krajobrazach w Polsce, wśród których przyszło mu pracować. 

Autorami scenariusza wystawy są dr Wojciech Wróblewski i Ludwika Sawicka. Pracownik naukowy  Instytutu Archeologii UW przyznał, że Szurpiły są jego trzecim domem archeologicznym. – W czasie kilku ostatnich lat odwiedzali nas turyści i ludzie mieszkający w Szurpiłach. Pytali, co się stanie z zabytkami. Zawsze obiecywałam, że zorganizujemy wystawę poświęconą Szurpiłom i Górze Zamkowej – przypomniał. Dr Wróblewski, korzystając z obecności przedstawicieli suwalskiego ratusza i parlamentu, wyraził nadzieję, że w wyremontowanym gmachu Muzeum Okręgowego powstanie część poświęcona archeologii, która będzie perłą wystawową wśród ekspozycji. 

Realizacją wystawy wg scenariusza Ludwiki Sawickiej i Wojciecha Wróblewskiego zajęli się pracownicy Muzeum Okręgowego w Suwałkach – Jerzy Siemaszko, Anetta Ejdulis i Renata Maskowicz. Postery z informacjami na temat znalezisk wykonał Kazimierz Sobecki.

Leave a Reply