Reklama

Idea podróży według Witolda Jacykowa

Data:

- Reklama -

 

„Ballady kolejowe” to druga wystawa fotograficzna Witolda Jacykowa, jaką można oglądać w suwalskiej galerii PAcamera. Artysta tym razem skupił się na podróżowaniu jako wartości samej w sobie. Z każdym z prezentowanych zdjęć artystę wiąże jakaś historia, choć jak mówi – jego podróżom daleko do  poznawania świata w wersji Kapuścińskiego czy Dzikowskiej.

Wystawa inaugurująca rok wystawienniczy w galerii PAcamera skupia się na istocie podróżowania i podróżników – podróżnych. „Ballady kolejowe” to przede wszystkim emocje związane z przekraczaniem pewnych przestrzeni. Fotografowaniem dworców i podróżnych Witold Jacyków zajmował się przez ostatnie 2 lata. Jak twierdzi – większość zdjęć powstała na trasie Bielsko-Biała – Katowice. – To fotograficzne notatki – definiuje swoje prace artysta. Można na nich zobaczyć pociągi, ludzi i miejsca. Czasem jest to pobita szyba, a czasem zdjęcie podróżnych w przedziałach pociągu opóźnionego o 3 godziny, który zatrzymał się na dworcu w Katowicach. 

W podróży każdy szuka czegoś innego. Olga Tokarczuk pisała w „Biegunach” o potrzebie przemieszczania się, by nie ulec złu. Witold Jacyków swoje fotografie z kolei traktuje jako znakomity sposób poznawania siebie. Dr Aleksandra Giełdoń-Paszek autora zdjęć określa mianem homo viator. On podróżuje dla samej idei podróży. Bohaterowie jego zdjęć już niekoniecznie. „To ludzie podróżujący z konieczności – do pracy, szkoły, w swoich ważnych sprawach. Na moment połączeni dziwną magią pociągu, dworca, kolejowego peronu – stają się homo viator. Zespoleni wspólnotą losu podróżnika, odkrywają swe najintymniejsze zakątki duszy przed przypadkowym towarzyszem z przedziału, albo wręcz przeciwnie – podróż jest dobrym pretekstem, aby oddać się kontemplacji zgodnie z rytmicznym odgłosem stukotu kół na szynach, pogrążyć się w jakimś somnambulicznym śnie, letargu, poddać hibernacji swoją jaźń. Są też tacy, których podróż niczego nie nauczy – jadą, bo muszą, narzekając najczęściej na kolejowe niedogodności. Bystre oko fotografa potrafiło i to uchwycić” – pisze o pracach Jacykowa dr Giełdoń-Paszek.

Artysta w trakcie pobytu w Suwałkach nie przerwał swojej podróży. Na wernisażu przyznał, że szukał miejsc, które widział 6 lat temu – podczas pierwszej wystawy „Akty błękitne”. – Miasto ma coś wyjątkowego w sobie. Wiele się tu zmieniło. Miejsca zaniedbane odzyskały pierwotne piękno – ocenił.

Witold Jacyków pochodzi z Opola. W latach 1976 – 1979 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w pracowniach rysunku i malarstwa prof. prof. Jerzego Wrońskiego, Norberta Witka. W 1979 r.  uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Norberta Witka. W 1997 r. uzyskał kwalifikacje I stopnia w dziedzinie fotografii, na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2000 r. uzyskał kwalifikacje II stopnia sztuki filmowej, w dyscyplinie artystycznej „fotografia” na tej samej uczelni. W 2008 r. uzyskał tytuł profesora sztuk filmowych. Zajmuje się fotografią i malarstwem. 

Kieruje Pracownią Fotografii w Katedrze Interdyscyplinarnej Kreacji Artystycznej w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików a także Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego. 

W obecnym okresie „cyfrowym” często powraca do pracy w ciemni dla zachowania równowagi. Obok działalności twórczej, wystawienniczej i pedagogicznej zajmuje się propagowaniem sztuki fotografii poprzez udział w jury licznych konkursów fotograficznych, a także sympozjach i konferencjach jej poświęconych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rekord aukcyjny artysty z Podlasia

Leon Tarasewicz to jeden z najważniejszych współczesnych polskich artystów....

Spektakl „Cicho… sza…” jedzie w teren

Teatr Dramatyczny otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa...

500 rowerzystów na Suwalszczyźnie – już w maju czwarta edycja Sudovii Gravel

17 maja 2024 r. wystartuje Sudovia Gravel, nawiązując swoją...

Z regionu: Studenci z Cerber Motorsport budują nowy bolid hybrydowy CMS-09

Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z...