Reklama

Afisze z przeszłości

Data:

- Reklama -

 

Tu obok siebie wiszą afisze zapowiadające minione już koncerty – Grzegorza Turnaua i Janusza Strobla. Nie tylko wydarzenia z nieistniejącego już Domu Pracy Twórczej w Wigrach przywołują wspomnienia – w antyramie zamknięty został Józef Piłsudski, przypominający o rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki, jest też zaproszenie na Noc Muzeów 2009. A to wszystko zobaczyć można w Bibliotece Publicznej.

Salę im. Jadwigi Towarnickiej i korytarz biblioteki zdobią wybrane afisze z lat 2003 – 2011. W zbiorach suwalskiej placówki znajduje się jednak o wiele więcej plakatów i wydruków różnego rodzaju. – Biblioteka zbiera dokumenty życia społecznego od końca lat 40. – informuje dyrektor Maria Kołodziejska. Według jej wiedzy, w archiwum może być nawet 5 tys. druków. To, co na co dzień bywa ukryte, czasem może ujrzeć światło dzienne. Dobrym pretekstem są właśnie wystawy. „Plakaty i afisze suwalskie z lat 2003 – 2011” to dopiero pierwsza próba powrotu do przeszłości. 

Inne eksponaty – bo niektóre z tych archiwalnych wydruków można tak śmiało nazwać – mają być prezentowane w zestawieniach tematycznych. Być może kiedyś – zamiast zaproszenia do Centrum Sztuki Współczesnej lub do Muzeum Okręgowego – suwalczanie zobaczą wernisaż plakatów wyborczych. To może być dopiero gratka dla koneserów – nie tyle dla fascynatów polityki, co bacznych obserwatorów, którym nie umknie aktywność najlepszego „przyjaciela” celebrytów i polityków, czyli Photoshopa.

Wernisażowi wystawy „Plakaty i afisze suwalskie z lat 2003 – 2011” towarzyszył koncert muzyczny pod hasłem „Ostatki w Bibliotece”. W cyklu „Granie za czytanie” wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, który przedstawili interpretację utworów J. S. Bacha, J.L.F. Mendelssohna i F. Chopina – na fortepianie, skrzypcach i altówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Protest rolników przenosi się na granicę polsko-litewską

Z powodu planowanego protestu polskich rolników, którzy zamierzają zablokować...

Od marca wyższe również dodatki do emerytur i rent

Od 1 marca 2024 r. przeprowadzona zostanie waloryzacja emerytur...

Trwają przygotowania do premiery „Szwagierek”

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają...

Zatrudnienie w Białymstoku – jak wybrać potencjalnego pracodawcę?

Decyzja dotycząca wyboru pracodawcy jest jednym z najpoważniejszych wyzwań...