Reklama

Solą, farbą i kredką tworzone

Data:

- Reklama -

 

Odważne to stwierdzenie, ale Sejny to chyba jedyne miasto na świecie, które ma swoją filmową kolekcję opowieści, legend, bajek i pieśni. Obrazy filmowe tworzone są przez grupy dzieci i młodzieży, pracujące pod opieką profesjonalistów – artystów z wielu dziedzin, zaproszonych przez „Pogranicze”. 

Młodsze pokolenie po raz kolejny przeżyło niezwykłą przygodę artystyczną. II edycja Filmowej Kolekcji Bajek dobiegła końca. Choć od premiery w sejneńskim „Pograniczu” minęło zaledwie kilka tygodni, zespół przygotowuje się już do realizacji nowego przedsięwzięcia. – Trzecią kolekcję chcemy poświęcić opowieściom ludzi. Pracę zaczynamy w marcu – zapowiada Bożena Szroeder,  animatorka i autorka projektów edukacji międzykulturowej w „Pograniczu”.

Zanim przyjedzie nam zapoznać się z efektami III edycji projektu, warto pochylić się nad dotychczas stworzonymi filmami. A tych jest 16. Ktoś by rzekł, że w dzisiejszych czasach stworzenie animacji to żadne wyzwanie. Nic bardziej mylnego. Biorąc pod uwagę, że film o długości 1:13 powstaje w miesiąc, od razu można wyobrazić sobie, jak wiele pracy i cierpliwości w stworzenie „Pieśni Pogranicza”, a wcześniej „Opowieści Pogranicza” włożyli młodzi adepci sztuki filmowej. W ostatniej edycji najmłodszych wspierali trochę starsi i bardziej doświadczeni, a tych – profesjonaliści – opiekunowie artystyczni, ludzie o niezwykłej wrażliwości artystycznej. 

Każda bajka opowiada inną historię, każda niesie inny ładunek wrażliwości twórców, każda wykonana jest z wykorzystaniem ciekawej techniki. W drugiej kolekcji pojawiła się właśnie taka nowość – dla dzieci niezwykle atrakcyjna – a mianowicie technika usypywanie obrazów solą.

Przy tworzeniu filmów „Pogranicze” dotychczas wspierali swoim doświadczeniem: Wiesław Szumiński, Dominika Turowicz, Aleksandra Kotarska, Renata Mackiewicz, a muzycznie – Zespół Śpiewaczy Rosjan Staroobrzędowców "Riabina", Romowie – Rodzinny Zespół Kozłowskich, Litewski Zespół Muzyczny Witolda Boćwińskiego oraz Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Dzięki temu bajki cechuje niezwykła różnorodność. – W poprzedniej edycji współpracował z nami również Leon Tarasewicz, znakomity malarz [laureat Paszportu Polityki z 2000 r. – red]. Ta bajka jest całkowicie inna, oparta na kolorze, bardzo awangardowa – dodaje Bożena Szroeder. 

Sejneńszczyzna to miejsce silnie nacechowane wielokulturowością, gdzie niegdyś obok siebie brzmiały pieśni litewskie, starowierskie, cygańskie, żydowskie i polskie. Połączenie pracy artystów – malarzy, plastyków, filmowców z doświadczeniem „Pogranicza” dało niesamowity rezultat – w II zestawie Filmowej Kolekcji Bajek właśnie taką wielokulturowość można poczuć.

W trakcie dwóch edycji projektu ogromne zaangażowanie wykazały Liza Skvorcova i Joanna Polak. Nie wolno pominąć ich pracy. Pierwsza z nich to wybitna artystka z Moskwy, która z wielu miejscach na świecie uczestniczy w warsztatach filmowych dla dzieci. – Skvorcova jest twórczynią czegoś absolutnie niezwykłego,  stworzyła kolekcję zatytułowaną „Kołysanki świata”. Ona kocha to, co robi i to się czuje we wszystkim. Druga osoba to artystka, która mieszka w Lublinie. Joanna Polak zupełnie wyłamała się z animacji dziecięcej. Podejmuje tematykę, która dla filmu animowanego jest mało popularna – dotyczy rzeczy niezwykle trudnych, problematycznych – opowiada współtwórczyni „Pogranicza”. Obejrzyj film Joanny Polak pt. „Garbus” – http://www.youtube.com/watch?v=kECdZMf_Y08 

Filmowa Kolekcja Bajek może być świetną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli szkół i przedszkoli. Płyty z bajkami i pieśniami nie są przeznaczone do sprzedaży. Każda placówka, instytucja, która byłaby zainteresowana wykorzystaniem animacji w trakcie zajęć, może zgłosić taką potrzebę w sejneńskim „Pograniczu” (www.pogranicze.sejny.pl).

[pro-player]http://www.youtube.com/watch?v=Vkm9RrCLudE[/pro-player]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...