Wierusz-Kowalski dla tych od kultury

Wierusz-Kowalski dla tych od kultury Niebywałe Suwałki 5

 

Statuetka przedstawiająca postać znanego malarza co roku wędruje do rąk tych, którzy wspierają suwalską kulturę. Zaszczytny tytuł Mecenasa Kultury Suwałk za 2011 rok otrzymał Mieczysław Osys, dyrektor centrum Suwałki Plaza. W gronie osób wyróżnionych za działanie w dziedzinie kultury znaleźli się też ludzie związani z teatrem, sztuką graficzną, muzyką klasyczną i popularną.

Uroczystość odbyła się w piątek – 24 lutego w Klubie Wojskowym 1747 w przerwie koncertu „Czar wiolonczeli”. Publiczność zdążyły zaczarować Monika Krasicka i Magdalena Abramowicz, które wystąpiły z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej „Camerata dell’Arte”. Obie wiolonczelistki pochodzą z Pisza. Grę na instrumencie zaczęły w dzieciństwie, od tego czasu wielokrotnie zajmowały wysokie miejsca w przesłuchaniach i konkursach w kraju i za granicą. Artystki wraz z orkiestrą zaprezentowały koncerty Edvarda Edgara i Antonio Vivaldiego, a na koniec – symfonię Ludwiga van Beethovena.

Zanim jednak Beethoven zabrzmiał w sali przy ulicy Wojska Polskiego, prezydent Czesław Renkiewicz uhonorował Gabrielę Bielecką – młodą pianistkę, której osiągnięcia w konkursach w Białymstoku, Słupcy i Zambrowie zasługują na uwagę. Młoda suwalczanka, nieobecna na uroczystości wręczania nagród, wyróżniła się też sukcesami w konkursie recytatorskim oraz plastycznym.

Młodsze pokolenie zdolnych suwalczan reprezentowały też wokalistki Eliza Szyłow i Katarzyna Laszkowska, które pierwsze szlify zdobywały w zespole szkolnym „Beciaki”, prowadzonym przez Marka Zborowskiego-Weychmana. Sztukę wokalną na wysokim poziomie reprezentował podczas gali dr Ignacy Ołów oraz Chór Żeński „Cantilena”, a także Marlena Borowska – sopranistka. Laureatki co prawda nie było na gali, jednak nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy odebrała w jej imieniu wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach – Elżbieta Kondzior.

Wyróżniona została także Halina Mackiewicz. Jej działalność zwróciła uwagę w momencie, gdy artysta plastyk z ROKiS-u zorganizowała Suwalski Salon Sztuki – wystawę z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia Galerii Chłodna 20, która była zarazem ukoronowaniem 25 lat pracy zawodowej laureatki.

Kolejna nagroda powędrowała do Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społecznego Oddział Suwałki, które otrzymało nagrodę za organizację XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier”. 

Teatr godnie reprezentowała Mirosława Krymska z Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach. Nagroda została przyznana za osiągnięcia teatralne dzieci i młodzieży skupionych wokół Teatru Mikrus, Teatru Mniejszego od Mikrusa oraz Teatru Form Czarno – Białych „Plama”. Wyróżnione zostały też działania Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki".

Statuetkę Alfreda Wierusza-Kowalskiego i tytuł honorowy – „Mecenasa Kultury Suwałk” otrzymał Mieczysław Osys. Ta nagroda przyznawana jest osobom i podmiotom wspierającym działalność kulturalną i podejmującym działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Prezydent docenił zasługi indywidualne Mieczysława Osysa oraz jego aktywność jako dyrektora Centrum Handlowo – Rozrywkowego Suwałki Plaza. Tym samym laureat dołączył do zacnego grona posiadaczy „Wieruszów”, w którym są już: Bank Gospodarki Żywnościowej, Katarzyna i Piotr Bagińscy, PPHU Laktopol Sp z o.o. Dyrektor bardzo ucieszył się z nagrody, choć jak stwierdził – została przyznana trochę na wyrost. Zdaniem Mieczysława Osysa, ten sukces to pokłosie dobrej współpracy z MDK-iem i ROKiS-em.

Dodaj komentarz