Przystanki dla muzyki

Przystanki dla muzyki Niebywałe Suwałki 4

 

W najbliższych dniach na szczególną uwagę zasługują dwa wydarzenia muzyczno-kulturalne, a wręcz interdyscyplinarne. Jednym jest „Przystanek dla bocianów”, inicjatywa łącząca wystawę, koncert i pokaz filmowy, kolejnym – koncert składu „Mikrokolektyw”, z którym współpracował Joshua Abrams.

W sobotę – 17 marca 2012 roku o godz. 19.00 w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej ponownie zagości „Mikrokolektyw”. Tym razem grupa zaprezentuje materiał stworzony we współpracy z Joshua Abramsem, muzykiem z Chicago. Muzyka wykonywana w tym projekcie opiera się na guimbri, trzystrunowym instrumencie używanym przez Gnawa z północnej Afryki podczas ceremonii uzdrawiania. Abrams, grając utwory w różnych konfiguracjach – solo, trio i kwartet, tworzy muzykę, która łączy hipnotyzujące brzmienie afrykańskiej guimbri ze współczesną muzyką transową, samplami i jazzowym instrumentarium. Abrams to basista i kompozytor, od 15 lat bardzo aktywnie działający na scenie muzycznej w USA. Był współzałożycielem "Back Porch Minimalist" (Trill Jockey / Box Media) i z Mataną Robertsem & Chadem Taylorem założył trio Sticks & Stones (Thrill Jockey/ 482 music). Wydał cztery płyty pod własnym nazwiskiem, dwie pod pseudonimem "Reminder"- wszystkie są swobodnym połączeniem jazzu i improwizacji, elektro-akustycznych kompozycji, minimalizmu z nagraniami terenowymi. Grał i nagrywał z wieloma sławami współczesnego amerykańskiego jazzu.

„Mikrokolektyw” to duet perkusisty Kuby Suchara i trębacza Artura Majewskiego, powstały na gruzach polskiej supergrupy jazzowej „Robotobibok”. W duecie grają minimalistyczne utwory budowane z elementów improwizowanych. Zespół odbył trasy koncertowe po Europie, USA i Japonii, występując na największych festiwalach muzycznych i artystycznych na świecie – Chicago’s World Music Festival, UnSound Festival (Kraków), Cerkno Jazz Festival (Słowenia), Depresja, Off Festival, STIMUL oraz Eurosonic Festival. Pierwszy raz muzycy gościli w Sejnach w 2011 roku.

[pro-player] http://www.youtube.com/watch?v=Jxl0vyhLOMY[/pro-player]

Kolejne wydarzenie to interdyscyplinarny projekt „Przystanek dla bocianów”, który inaugurację suwalską będzie miał w Centrum Sztuki Współczesnej w poniedziałek – 19 marca o godz. 18.00. W salach galerii Andrzeja Strumiłły zaplanowano najpierw wernisaż zbiorowej wystawy trójki artystów – bohaterów filmu w reżyserii Józefa Romasza (Ewa Kozłowska – fotografia, Wiesław B. Bołtryk – grafika, Wojciech Łukasik – malarstwo), który następnie zostanie wyświetlony w Cinema Lumiere w centrum Suwałki Plaza (o godz. 20.00 – wejściówki dostępne w CSW). Po filmie – o godz. 21.30 w sali kinowej odbędzie się koncert Andrzeja Garczarka – autora piosenek, ballad i słuchowisk radiowych, mieszkającego na Mazurach. Wieloletniego współpracownika Polskiego Radia.

Film „Przystanek dla bocianów” to magiczna opowieść i smutna, i śmieszna, czasem nawet prześmiewcza. Zawiera poważne problemy społeczne jak bezdomność, odcięcie od korzeni, a także posiłkuje się problematyką z zakresu antropologii społecznej, antropologii kultury oraz sztuki. Ale na pewno jest to film o męskiej przyjaźni, męskiej wrażliwości. Miejscem akcji jest maleńka wieś Czukty, położona w Polsce, na Mazurach Garbatych. Dla bohatera filmu, Wiesława Bołtryka, artysty-tułacza z wyboru to przybrana ojcowizna. Kamera towarzyszy jego samotnym wędrówkom po wsi, zagląda do domostw, w których nocuje, rejestruje mikro-zdarzenia, w których na chwilę splata się życie jego i mieszkańców wsi. Metaforycznym komentarzem tych mikro-historii są pieśni mazurskiego barda Andrzeja Garczarka, “recenzują” zdarzenia niewidzialne w tym swoistym filmie drogi. Zadają odwieczne pytania o „drzewo wiadomości: dobrego niekoniecznie i złego niekoniecznie…

[pro-player]http://www.youtube.com/watch?v=ohaTTt4UiW0[/pro-player]

Dodaj komentarz