Reklama

Zen – droga do wolności

Data:

- Reklama -

 

Pod tym właśnie tytułem w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach odbędzie się wykład Roshi Reiko Marii Monety-Malewskiej. Mistrzyni Zen, która zajmuje się też coachingiem i psychoterapią, opowie o spotkaniu z swoim mistrzem i przewodnikiem, ale też o korzyściach płynących z medytacji i sposobach lepszego poznania siebie i świata. 

Szczęście, samorealizacja, pokonywanie wyzwań codzienności – Maria Moneta-Malewska do uzyskania spełnienia w tych dziedzinach wykorzystuje zen. Jak twierdzi – to jej nowy sposób życia, który rozpoczął się 33 lata temu. Kilkadziesiąt lat praktyki pozwala jej na spojrzenie na otaczający świat i życie z zupełnie innej perspektywy. – Zen nie jest rozważaniem teoretycznym. Doświadczeniem zenu jest bycie tu i teraz, ale też oświecenie, które zupełnie przewraca nam widzenie i świata, i siebie w świecie – podkreśla Maria Moneta–Malewska. O wykorzystaniu zen w codziennym życiu mistrzyni opowie 8 marca o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach.

Japonia – ziemia obiecana?

Lekarz medycyny – psychiatra praktykowała zen również w Japonii. Wspomina, że pobyt w tamtejszym klasztorze był pod tym względem bardzo intensywny – praktyka w Hokko-ji trwała od godz. 3.30 do 6.30, a po południu od 5.30 nawet do 23.00, podczas gdy w Polsce był to czas od 1,5 do 2, czasem 3 godzin. Zen jest wymagający, ale jeśli tylko spotka się swojego mistrza – poszukiwanie prawdziwej natury staje się łatwiejsze. Dlaczego to tak istotne? Odpowiedź na to pytanie padnie na wykładzie.

Maria Moneta-Malewska jest osiemdziesiątą czwartą spadkobierczynią Dharmy Buddy Siakjamuniego i pierwszą kobietą, która otrzymała japoński przekaz zen od swojego mistrza Roshiego Saidana Oi. Miała to szczęście, że spotkała swojego mistrza. Jak podkreśla – można przeżyć całe życie bez dostąpienia tego zaszczytu. Mistrza się nie szuka, tak jak i mistrz nie szuka uczniów. – Kiedy uczeń jest gotowy, to pojawia się nauczyciel i kiedy nauczyciel jest gotowy, pojawiają się uczniowie – dodaje lekarka.

W poszukiwaniu mistrza pomaga serce, ponieważ relacja nauczyciel – uczeń jest w zen niezwykła. Maria Moneta-Malewska jest też psychiatrą, w swojej praktyce zawodowej nie spotkała drugiej takiej relacji. W zen nauczyciel pokazuje ścieżkę, ale po tej ścieżce trzeba przejść samodzielnie. 

W podążaniu drogą do wolności pomagają pewne zasady, które obowiązuje bez względu na „stopień wtajemniczenia”. Niezwykle istotny jest spokój umysłu i robienie tego, co robi się najlepiej- z pełnym zaangażowaniem i oddaniem. Buddyjska maksyma – wszystko dla innych w pełni oddaje istotę zen. To bardzo ważna nauka, pomagająca traktować ludzi i otaczający świat z wielką uwagą, a także miłością.

Mniszka z kraju Chopina i Wałęsy

Japonia dla Marii Monety-Malewskiej to nie tylko zen, to również doświadczanie innej kultury i spotkania z ludźmi kierującymi się innymi zasadami. Dla Japończyków Polska to kraj Chopina i Wałęsy, choć zdarzało się, że napotkani przez Marię Monetę-Malewską ludzie specjalnie przygotowywali się do spotkania z nią. Niezwykłą uczynność Japończyków i pociągi, które nigdy nie spóźniają się nawet o sekundę, Roshi z Polski zapamięta na długo. 

Maria Moneta-Malewska była w Japonii kilkakrotnie. Miała okazję odwiedzić również Chiny i klasztor Shaolin, w którym mnisi medytują, ćwiczą i… zarabiają. Jako że klasztor nie otrzymuje dotacji, komercyjne pokazy są częścią codziennego programu dnia mnichów, tak jak sprzątanie i gotowanie. To praca, a praca to podstawa. Tak jak w przypadku mnichów z Shaolinu codzienne pokazy to część ich praktyki w klasztorze, tak w przypadku Marii Monety-Malewskiej było to pielenie japońskiego ogrodu. To jedna ze zdolności, którą opanowała w Japonii do perfekcji. 

Roshi Reiko Maria Moneta-Malewska zajmuje się rozwojem osobowości, inteligencją emocjonalną i coachingiem biznesowym oraz uzależnieniami. To autorka wielu książek i publikacji o tematyce psychologicznej: Dla siebie i dla innych, Być tutaj (wspólnie z Wojciechem Eichelbergerem), Narkotyki w szkole i w domu, Nie które buduje, Zen – Zamiatając skały, czesząc mech. Miała również okazję współpracować ze WSiP. Wydawnictwo opublikowało scenariusze prowadzenia lekcji jej autorstwa, m.in.: Jak sobie radzić ze stresem w domu i szkole, Ona i on czyli radość bycia razem, Jak zdobyć przyjaciół.

5 KOMENTARZE

  1. Jest to czas, kiedy nie czujesz jest jakiś postęp w wiedzy, coś ty jesteś dobry, a otrzymasz osuszone, potrzebny jest nowy poprawę. Hallo Nauczyciele Dołącz Preply nauczyciel japońskiego praca w Poznaniu http://preply com/pl/poznan/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-japońskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Marian Murawski – ilustracje. Wystawa w Muzeum Okręgowym

Marian Murawski, pochodzący z Suwalszczyzny artysta (zm. w 2022...

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...