Suwalski portal społecznościowy potrzebuje gospodarzy

0
288
Suwalski urząd w sieci Niebywałe Suwałki
Rys. www.freedigitalphotos.net

Nowe technologie, turystyka, kulinaria i sport w jednym miejscu? Dlaczego nie – Portal Edukacji Cyfrowej stwarza możliwości zbudowania społeczności internetowej,  której członkowie będą dbali o atrakcyjność i różnorodność ofert z regionu, przygotowanych z myślą o angażowaniu ludzi z zewnątrz. Tak ma wyglądać biznes przyszłości.

Wojciech Winogrodzki, przewodniczący Rady Północno-Wschodniego Klastra Edukacji Cyfrowej, w ramach którego funkcjonuje Portal Edukacji Cyfrowej widzi szansę zmiany wizerunku Suwalszczyzny w integracji działań wielu podmiotów, wykorzystujących nowe technologie. – Ideą naszego projektu jest przyciągnięcie na Suwalszczyznę grupy klientów – tzw. turystów edukacyjnych – podkreśla rozmówca. Prezes firmy T-matic, będącej członkiem klastra, tłumaczy, że w kraju funkcjonuje wiele ośrodków, które oprócz dobrych warunków do przeprowadzenia specjalistycznych szkoleń, dysponują również bogatą ofertą dodatkowych atrakcji. 

Do tej pory nie było tu infrastruktury, pozwalającej na realizowanie takiego projektu – dodaje dr Winogrodzki, wspominając o licznych inwestycjach hotelowych w mieście. Budowa hoteli to jednak tylko jeden z elementów poprawy wizerunku Suwalszczyzny. – Potrzebujemy oferty kompleksowej, zakładającej istnienie wachlarza atrakcji – mówi pomysłodawca projektu.

Aby stworzyć przy Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód miejsce kojarzone z nowymi technologiami, potrzeba aktywnego zaangażowania podmiotów z zewnątrz. Temu ma właśnie służyć obszar dla zalogowanych użytkowników na stronie www.cdedu.pl. Jak informuje Wojciech Winogrodzki – jest tam przestrzeń [inaczej mówiąc portal społecznościowy – red.], gdzie ludzie mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, zasobami i wrażeniami, ale ta przestrzeń potrzebuje gospodarza. 

Zalążkiem projektu jest społeczność IBM Lotus. Nowoczesne technologie to jednak nie wszystko. – Marzą mi się społeczności opowiadające o atrakcjach regionalnych, zarówno w sensie geograficznym, jak i praktycznym – mogą tu zaistnieć grupy paralotniarzy czy żeglarzy suwalskich. Nic nie wzmacnia więzi jak relacje międzyludzkie i pozytywna opinia drugiego człowieka na dany temat – mówi dr Winogrodzki. 

Portal Edukacji Cyfrowej daje takie warunki. Najtrudniejszym zadaniem jest teraz przekonanie poszczególnych społeczności do tego, by poczuły się współgospodarzami portalu. – Ta wygodna możliwość realizacji współpracy musi jednak angażować ludzi z zewnątrz, nie może zamykać się na środowisku lokalnym – zaznacza przewodniczący Rady Północno-Wschodniego Klastra Edukacji Cyfrowej. 

Stworzenie portalu kosztowało ponad 2 mln złotych. Wortal prowadzony jest przez Północno-Wschodni Klaster Edukacji Cyfrowej.

Leave a Reply