„Mignone” – cały wszechświat w… szafie

0
87

Spektakl Teatru Wędrujące Lalki Pana Pejo zainaugurował XI festiwal spod znaku „Wigraszka”. Aktorzy z Sankt Petersburga na przemian bawili i wzruszali, opowiadając historię nastolatki, jej przemian, samotności, poszukiwania miłości.

Nawiązujący do tradycji teatru obwoźnego spektakl zadziwił widzów w każdym wieku. Centralnym punktem podczas przedstawienia była szafa, kryjąca niezliczone tajemnice – dziwne postacie i fantastyczne światy. Ktoś z widowni porównał nawet szafę do tajemniczego przejścia do królestwa Narni.

Opowieść bez słów, lecz z poruszającą muzyką, przybliżyła widzom historię młodej kobiety, która próbuje uciec od samotności, chce odnaleźć siebie. Ma jej w tym pomóc wypatrzony wśród publiczności mężczyzna, jednak nawet on nie jest w stanie jej uszczęśliwić. Jedynym rozwiązaniem jest odnalezienie prawdziwych uczuć, prawdziwych więzi. Aby to osiągnąć, bohaterka spektaklu niszczy szafę i z jej części buduje stół, przy którym w finałowej scenie spektaklu zasiadają jej przyjaciele.

Teatr z Sankt Petersburga nawiązuje do kultury karnawału, groteski i bufonady. Od 1993 roku aktorzy wykorzystują inspiracje zaczerpnięte z opery barokowej, ze średniowiecznych miniatur. W trakcie spektaklu nawet zwykły widz może stać się aktorem. Przedstawienie zachwyciło nie tylko suwalską publiczność. Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo ma na swoim koncie wiele nagród: I nagroda w kategorii najlepszy reżyser na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „100, 1000, 1000000 historii” w Bukareszcie (Rumunia 2008); nagroda Narrens dager w Norwegii (2007); Rosyjska Nagroda Państwowa Teatru Arlekin w kategorii Najlepsza aktorka.

W środę – 20 czerwca o godz. 17.00 aktorzy z Sankt Petersburga zapraszają na czat – SZCZEGÓŁY

Sprawdź, co jeszcze jest w programie „Wigraszka” – http://www.niebywalesuwalki.pl/wydarzenie/xi-miedzynarodowy-festiwal-teatrow-dzieci-i-mlodziezy-%E2%80%9Ewigraszek/

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply