Młodzi aktorzy odebrali klucze od miasta

0
52
Młodzi aktorzy odebrali klucze od miasta Niebywałe Suwałki 26

„Wigraszek” znów przejął władzę nad Suwałkami. Przez trzy dni w mieście rządzić będą teatry z różnych części kraju i Europy. Ulicą Teatralną przeszedł dziś barwny korowód postaci, które w ciągu najbliższych dni zaprezentują się podczas licznych spektakli.

We wtorek w Parku Konstytucji 3 Maja odbyła się inauguracja międzynarodowego festiwalu, który wrósł już na stałe w krajobraz miasta. W tym roku na wielbicieli młodego teatru czeka wiele niespodzianek. Grażyna Filipowicz-Karp z Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki zaprasza nie tylko na spektakle konkursowe, ale także na wydarzenia towarzyszące – w tym roku będą to cztery spektakle plenerowe, spektakle towarzyszące, a także warsztaty artystyczne.

– Na zakończenie festiwalu zobaczymy „Sen o Nocy Letniej”, któremu towarzyszyć będzie wypuszczenie lampionów zrobionych podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez teatr z Francji – zapowiada organizatorka „Wigraszka”. Interesującą propozycją są same warsztaty, m.in. teatr cieni prowadzony przez aktorów z grupy „Lišeń” z Czech (piątek od godz. 10.00 w sali granatowej).

W tym roku w jury festiwalu zasiądą: Łucja Żarnecka, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, aktorka teatralna i filmowa, aktor teatralny i filmowy – Mateusz Damięcki oraz Władysław Kubień – pedagog, malarz, grafik, ilustrator, scenograf, reżyser i fotograf.

„Wigraszek” odbywa się w Suwałkach od ponad dekady. Jego historię tworzą tysiące młodych aktorów, których można było zobaczyć podczas setek przedstawień odbywających się nad Czarną Hańczą. W tym roku organizatorzy festiwalu gościć będą aż 200 osób z Sankt Petersburga, Białorusi, Łotwy, Słowacji, Bułgarii, a także wielu miast Polski.

Pierwszy spektakl plenerowy odbędzie się już we wtorek o godz. 21.30 w Parku Konstytucji 3 Maja. Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo z Sankt Petersburga zaprezentuje „Szafę”.

Sprawdź, co jeszcze znajduje się w programie festiwalu: ZOBACZ PROGRAM „WIGRASZKA”

Fot. Niebywałe Suwałki, DubRAT

Leave a Reply