Reklama

„Aukso” z Pendereckim i Agą Zaryan

Data:

- Reklama -

Zbliża się termin rozpoczęcia XIII Letniej Filharmonii „Aukso”. Orkiestra, którą usłyszeć można było w trakcie Festiwalu Open’er, wystąpi na Suwalszczyźnie. W tym roku w programie wydarzenia znalazło się spotkanie z Krzysztofem Pendereckim i liczne koncerty, podczas których zaśpiewa m.in. jazzująca Aga Zaryan.

Początki „Aukso” sięgają 1998 roku, gdy grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej niż miejscem pracy – a mianowicie obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Od pomysłu do realizacji wiodła droga pełna artystycznych spełnień i różnorodności. Muzycy tworzący skład orkiestry mieli okazję współpracować m.in. ze Zbigniewem Bujarskim, Cezarym Duchnowskim, Wojciechem Kilarem, Grażyną Pstrokońską-Nawratil, a ostatnio z Krzysztofem Pendereckim, pod którego batutą „Aukso” zagrało podczas Open’era.

Artyści nie ograniczają się do muzyki poważnej, łączą klasykę z jazzem, rockiem. „Aukso” koncertowało i nagrywało z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i Voo Voo.

W tym roku „Aukso” usłyszymy w różnych miejscach na Suwalszczyźnie, w terminie 28 lipca – 4 sierpnia. Wśród artystów zaproszonych do udziału w Letniej Filharmonii warto wymienić oboistę – Mariusza Pędziałka oraz saksofonistkę – Alinę Mleczko, która poprowadzi również warsztaty. Atrakcją będzie koncert muzyki tradycyjnej w Maćkowej Rudzie. 3 sierpnia w galerii Andrzeja Strumiłło wystąpią znani z „Nowej Tradycji” „Poszukiwacze Zaginionego Rulonu”. Finałowa prezentacja artystyczna została zaplanowana na 4 sierpnia w sali widowiskowej PWSZ. „Umiera piękno” będzie koncertem, w ramach którego usłyszymy piosenki do słów Czesława Miłosza. Obok „Aukso” wystąpią: Aga Zaryan – śpiew, Michał Tokaj – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja.

Więcej informacji w naszym kalendarzu: http://www.niebywalesuwalki.pl/wydarzenie/xiii-letnia-filharmonia-aukso-wigry-2012/

Fot. Oficjalna strona Festiwalu Open’er – koncert „Aukso” z Markiem Mosiem i Krzysztofem Pendereckim (fot. Tomasz Kamiński)

1 KOMENTARZ

  1. Z wielką niecierpliwością oczekujemy na koncerty prześwietnej Orkiestry AUKSO.
    Biorę wolne w pracy i podążam za sympatycznymi muzykami i ich charyzmatycznym dyrygentem, Panem Markiem. Co roku dostarczają nam wielu wzruszeń, kierują na ciekawe tory muzyki. Wielka SZTUKA przybywa na Suwalszczyznę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Wspaniała muzyka, genialni dyrygenci – sobotni koncert AUKSO w SOK-u

Sobotni koncert w ramach XIX Letniej Filharmonii AUKSO był...

Spotkanie ze Stanisławem Soyką podczas „Aukso” 2016 (wideo)

Spotkanie ze Stanisławem Soyką odbyło się 6 sierpnia 2016...

Soyka, Aukso i Szekspir w finale Letniej Filharmonii

Spotkanie ze Stanisławem Soyką w Folwarku Hutta pod Suwałkami...