Pośpiech jest złym doradcą – Takatuka bez cenzury

1
82
Pośpiech jest złym doradcą - Takatuka bez cenzury Niebywałe Suwałki

Dziadek Antoni, ilekroć mowa jest o ludzkich wyborach, a zwłaszcza o pośpiechu w dokonaniu tegoż, za każdym razem przywołuje pewną ludową historyjkę. Pozostawię zapis takim, jaki mam w głowie, z uwzględnieniem gwary suwalskiej.

Autor: Artur Sawicki

Łakomnik rybke piece.

– A dzie Twoja? [Łakomnik pyta swojego kompana – przyp. AS]

– Ja… serowe zjad. [surową – przyp. AS]

Ta historyjka towarzyszy mi od czasu pojawienia się  kolejnej afery z instytucją, która prawdopodobnie zaplanowała w inny sposób zainwestować powierzone jej pieniądze. Historyjka opowiadana naprędce, odkąd pamiętam, staje się uniwersalnym komentarzem do współczesnej sytuacji. Oto przeszło dwadzieścia lat minęło, odkąd pożegnaliśmy się ze wschodnim oddechem w naszym kraju. Do tej pory zdecydowana większość ludzi nie może pogodzić się z pewnymi zasadami. A to, że w kapitalizmie nie ma nic za darmo i druga rzecz – nie istnieje wartość „niczyja”.

Tęsknym wzrokiem spoglądają na rumowiska popegeerowskie, piętrzą legendy o czasach zamierzchłych, bez mrugnięcia okiem przechwalając się, ile to dało się zakombinować, uszczknąć, wprowadzić, wynieść. System przyzwyczaił do niedbania o niczyje, choć niczyje chętnie zamieniano na swoje. To było dopuszczalne, praktykowane i rozpowszechniane. Ile domów, działek i mieszkań kupiono za pozyskane z niewiadomych źródeł pieniądze, za przydziały, kartki. Dziś obrosły już mchem historii, tamtejsi bohaterowie  nieco już przygarbieni, tylko przy okazji specjalnych świąt, po kolejnym kieliszku na nóżce czystej, wspominają najlepsze momenty. Na co dzień nierzadko są wzorem cnót, stoją na straży pomalowanych krawężników, kolorowych rabat i punktualności w pracy listonosza. Taki wiek, takie prawo. Chcą jeszcze jednak skorzystać z dobroci systemu, który ich dobra przemielił przez tryby prywatyzacji. Zdarza się, kiedy ustawiony w dużym pokoju telewizor wyświetli reklamę instytucji, która oferuje każdemu, nawet jemu, korzystną lokatę kapitału. Dwucyfrowa deskrypcja stopy procentowej, prawdziwego zarobku, możliwości powiększenia fortuny rodzinnej. Skoro pokazują w telewizorze czy gazecie, to na pewno jest porządna firma.

Każdy z nas z przykrością ogląda i słucha, jak starowince zabrano w tej lukratywnej inwestycji oszczędności całego życia. Poziom empatii szczególnie w stosunku do osób starszych i dzieci, zrównoważony człowiek ma na dość wysokim poziomie. Wysłuchujemy tych wszystkich relacji, którymi notabene karmi się nawet telewizja informacyjna. Z nieskrywaną trwogą po raz osiemdziesiąty słyszymy o siedemdziesięcioośmiolatce, która straciła cały majątek. Ilu z nas zadało sobie pytanie: W jakim celu, osobie w podeszłym wieku, taka inwestycja? Chciałoby się powiedzieć, wnuczkom na ajfony, mieszkania czy inne konsole. Gdzie zatem mądre dzieci, które rodzicom zezwalają na tego rodzaju posunięcia.

Jednego możemy być pewni, chciwość ludzka, nie tylko polska, nie ma granic. Należałoby nos wytrzeć, spojrzeć  w lustro i nie wstydzić się swojej chciwej natury. Zarobienia dziesięciu czy więcej procent w ciągu roku, bez kiwnięcia palcem, każdy by chciał. Popełniamy dwa grzechy, pychy i chciwości – dla ludzi wierzących. Dla ateistów – udajemy, że nie mamy i jeszcze nas wykolegują. Tak czy inaczej zabawa z nami, ale nie dla nas. Wierzący wołają o pomstę do nieba, ateiści grożą pięścią i legislacją. Groźniej byłoby użyć zdrowego rozsądku.

Festina lente… mawiano już w dawnych dziejach, kiedy to dokładność i rozwaga cnotą była ludzką. Kiedy kolejny raz zawiedziemy się na plastikowym obuwiu, tombakowej zawieszce, sztucznej skórze w kupionych na ulicy rękawiczkach, przypomnijmy sobie historyjkę dziadka Antoniego. Czy jak Łakomnik rybkę będziemy piekli… czy surową zjemy.

Więcej na blogu autora: http://takatuka.blog.pl/

Fot. www.freedigitalphotos.net

1 KOMENTARZ

  1. Świetnie że istnieje taka strona jak niebywałe Suwałki, radio 5 z podejściem „do wszystkiego i do niczego” prędzej czy później straci rolę głównego informatora kulturalnego i opiniotwórcy.

Leave a Reply