Teatralna iluzja w “Pokoju Amesa”

0
68
Teatralna iluzja w

Tegoroczne Teatr-Akcje w pełni. Po spektaklu dla najmłodszych przyszedł czas na propozycję artystyczną duetu z Poznania, który w środę – 1 sierpnia wystąpił w budynku historycznym Suwałki Plaza. Idea pokoju Amesa, dotychczas wykorzystywana w wielu filmach, tym razem przyjęła postać performensu.

Pokój Amesa funkcjonuje jako rodzaj pomieszczenia, w którym, dzięki specyficznemu układowi ścian, powstaje złudzenie optyczne. Efekt różnicy wielkości pomiędzy postaciami powszechnie stosowany jest w kinematografii. Szczególnie widoczny był w trylogii “Władca Pierścieni”. To, co zobaczyliśmy w Plazie, było także inspirowane złudzeniem optycznym. Duet Ewy Janickiej i Agaty Elsner do Suwałk przybył z projektem artystycznym, integrującym obraz, dźwięk, ruch, kontrast. Przeciwieństwa, z których zbudowana została pewna historia, stanowiły punkt wyjścia dla spektaklu.

W trakcie tej edycji Teatr-Akcji publiczność czeka jeszcze wiele wrażeń. W czwartek – 2 sierpnia zostaną zaprezentowane dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest spektakl teatru Forum, przygotowany podczas towarzyszących festiwalowi czterodniowych warsztatów z Aktionstheater Halle (Niemcy). Zapowiada się czynne uczestnictwo w spektaklu stworzonym na podstawie pomysłów uczestników warsztatów. Przedstawienie zobaczymy w ROKiS-ie o godz. 17.00.

Kolejny spektakl (MDK, godz. 19.00) to  performens muzyczno-taneczny [ru:ts] Jana Kuehlinga, w wykonaniu zaproszonych artystów m.in. z Niemiec i Polski. Będzie to odkrywanie tożsamości i korzeni, konfrontacja tego, co obce i dobrze znane.

Program Teatr-Akcji dostępy jest na stronie: http://www.niebywalesuwalki.pl/wydarzenie/7-suwalskie-teatr-akcje-2012-na-zachod/

Fot. Niebywałe Suwałki – Pokój Amesa

Dodaj komentarz