Przedpremierowo – Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2

1
73
Przedpremierowo - Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2 Niebywałe Suwałki 1

Historia Belli i Edwarda doskonale znana jest wiernym czytelnikom powieści Stephenie Meyer. Wchodząca właśnie do kin ekranizacja ostatniej części „Sagi” powinna więc przypaść do gustu i tym, którzy książkę mieli okazję trzymać w rękach, i tym, którzy po nią w ogóle nie sięgnęli. Umówmy się jednak, że o młodzież tu chodzi.

W cyklu „Przedpremierowo” najnowszą część „Zmierzchu” ocenia Artur Cichmiński, dziennikarz, krytyk filmowy i publicysta, gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Uwagi notowała Iwona Danilewicz.

To, na co od razu zwrócił uwagę dziennikarz filmowy, to znacznie lepsze tempo niż w poprzedniej części opowieści o współegzystencji ludzi, wampirów i zmiennokształtnych. „Zmierzch” powinien spełnić oczekiwania młodych widzów. Dobrym sprawdzianem reakcji była obecność na sali kinowej – podczas pokazu prasowego – córki Artura Cichmińskiego. Z przekonaniem starszej części widowni do tej produkcji twórcy filmu mogą mieć jednak nie lada problem. Dziennikarze podczas seansu bawili się podobno przednio, mimo że z założenia „Zmierzch” nie należy do gatunku komediowego.

Co warto pochwalić? Na pewno finałową konfrontację zrobioną z pomysłem i efektownie, a także rytm, tempo i dowcip. Jak podkreśla dziennikarz – w tej części mniej jest długich spojrzeń, egzaltacji. Zauważyć można za to więcej komediowych sytuacji – czasem nawet niezamierzenie komediowych, co na pewno szybko zwróci uwagę starszych widzów.

Niestety, aktorzy nie zaskakują niczym nowym. Artur Cichmiński sądzi, że są już zmęczeni tym filmem, grają schematycznie i minimalistycznie. Co gorsza, ten minimalizm sprawia, iż postacie stają się karykaturalnie posągowe. – To w pewnym momencie trochę bawi – komentuje dziennikarz. Pozytywnie wypada jednak Kristen Stewart, odtwórczyni roli Belli. Można nawet uznać, że to jest jej film. Bohaterka przechodzi przemianę w kilku wymiarach. Z introwertycznej i wycofanej wcześniej Belli Swan, przemienia się w pewną siebie i seksowną kobietę. Z kolei ani Pattinson ani Lautner nie rozwijają swoich postaci. Świetny jest Michael Sheen jako Aro Volturi. To jednak dobry i doświadczony aktor, choć w tym filmie też gra w lekko groteskowy sposób. W jego kreacji wyczuwalna jest nadekspresja.

Często spotykana opinia na temat „Zmierzchu” dotyczy kiepsko nakreślonych postaci. Niewyrazistych bohaterów książki trudno wyeksponować na dużym ekranie. Niezbyt doświadczeni aktorzy mają z tym problem. Stąd też i zarzuty związane z minimalizmem, posągowością, odtwarzaniem schematów. Młodzieży ten fakt na pewno nie zrazi. Panowie również będę mieli na czym zawiesić oko – być może gorejące źrenice i wyeksponowane walory aktorek przekonają ich do obejrzenia filmu.

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro. Obecnie, poza autorskimi publikacjami w Stopklatce.pl, Portalu Filmowym i Onecie, współprowadzi Magazyn Bardzo Filmowy w Programie I Polskiego Radia. Kolejna audycja „Magazynu” 16 listopada 2012 o godz. 20:10.

Fot. Materiały promocyjne.

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz