Reklama

Medal Rzecznika Praw Dziecka dla OiFP

Data:

- Reklama -

<strong data-srcset=Korczak w Opera i Filharmonia Podlaska” width=”300″ height=”199″ />Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku została odznaczona w środę – 5 grudnia medalem Rzecznika Praw Dziecka. Medal w imieniu Opery odebrał dyrektor Roberto Skolmowski. Uroczystość ta odbyła się w Teatrze Powszechnym w Warszawie w ramach Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka w Roku Janusza Korczaka.

– Chciałbym wyróżnić tę wielką pracę Opery i Filharmonii Podlaskiej, jaka została wykonana przy realizacji musicalu „Korczak” – uzasadniał przyznanie medalu Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – Oni nie tylko bawią na scenie, ale też w każdym swoim działaniu widzą potrzebujących, nie zamykają się na ich potrzeby.

Marek Michalak zaprosił też wszystkich obecnych na sali, a byli wśród nich ministrowie rządu RP, posłowie, ambasadorowie Niemiec i Izraela, ale też i „korczakowcy” z całego świata do obejrzenia musicalu Korczak w całości na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Przypomnijmy bowiem, że 5 grudnia w Teatrze Powszechnym w Warszawie została zaprezentowana jedynie koncertowa wersja tego przedstawienia z Tomaszem Steciukiem w roli Janusza Korczaka. Do Warszawy pojechali także Bartłomiej Łochnicki (Bula), Maciej Nerkowski (Izak), Anna Wolfinger (Basia), Mateusz Stachura (Marek), Monika Mączewska (Gołda), Przemysław Borys (Prześladowca) także członkowie Chóru i Orkiestry OiFP oraz ponad 80-osobowa grupa dzieci występująca w musicalu.

– Z tego miejsca (Teatr Powszechny – przyp. aut.) jest dokładnie 187 km do Białegostoku gdzie dwa i pół miesiąca temu powstała Opera i Filharmonia Podlaska – mówił odbierając medal Roberto Skolmowski. – W ciągu tych dwóch i pół miesięcy musical Korczak obejrzało 16,5 tys. widzów: dzieci, młodzieży i dorosłych. Do końca czerwca ta liczba wzrośnie do 50 tys. Nie bez powodu mówię o tym właśnie tutaj, bo właśnie te nasze dzieciaki, nasi najmłodsi artyści – są najbardziej korczakowskie na świecie. Oni są najlepszym dowodem na to, że Janusz Korczak miał rację. Bo nie ma dzieci, są ludzie.

Po części oficjalnej, w której dorośli podpisali Deklarację Warszawską (jej pierwszymi sygnatariuszami jest para prezydencka: Anna i Bronisław Komorowscy)- wzywającą zarówno rządy, jak i organizacje pozarządowe oraz wszystkie dorosłe osoby do podjęcia wszelkich działań gwarantujących każdemu dziecku świat wolny od przemocy, upokorzenia, biedy, niesprawiedliwości, dyskryminacji i zaniedbania, gwarantujących wszystkim pokoleniom dobrą przyszłość – na scenę wkroczyli artyści OiFP z koncertową wersją musicalu Korczak.

Jest ona krótsza o ponad połowę (trwa 45 minut) od oryginału, jaki ciągle możemy oglądać w Białymstoku i złożona jest głównie z utworów muzycznych wykonywanych przez śpiewaków i chór OiFP. Janusz Korczak (w tej roli Tomasz Steciuk) pełni tu rolę narratora, który spisując swoje wspomnienia opisuje lato spędzone z dziećmi na obozie w Różyczce i losy poszczególnych swoich podopiecznych.

Koncert zakończył się kilkuminutową owacją na stojąco, a artyści jeszcze długo po przedstawieniu zbierali gratulacje od wzruszonej publiczności.

Fot: Michał Heller

Na zdjęciach: Roberto Skolmowski odbiera od Marka Michalaka Medal Rzecznika Praw Dziecka, artyści OiFP na scenie Teatru Powszechnego w koncertowej wersji musicalu Korczak.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...

Inwestycje w zdrowie: Blisko 5 mln zł na poprawę warunków medycznych

Te fundusze mają być wykorzystane na modernizację pomieszczeń, zakup...