Reklama

Czas próby dla „zielonej wyspy”

Data:

- Reklama -

– Przygotowujemy odpowiednie warunki funkcjonowania polskich przedsiębiorstw oraz sektora nauki i administracji, które pozwolą zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność naszej gospodarki – powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska na konferencji Polscy przedsiębiorcy w 2013 r. Czas próby dla „zielonej wyspy”. Spotkanie z przedstawicielami biznesu odbyło się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.

Wiceminister Grażyna Henclewska zwróciła uwagę na postawę polskich przedsiębiorców, którzy zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego wykazują się potrzebną elastycznością i kreatywnością. – Często przedsiębiorcy działają na przekór pesymistycznym prognozom, udowadniając, że na każde trudne warunki jest antidotum – podkreśliła wiceminister.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki zapowiedziała wsparcie dla przedsiębiorców ze strony administracji rządowej. Przypomniała, że 15 stycznia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła „Strategię Innowacyjności i Efektywności Gospodarki 2020 – Dynamiczna Polska”, przygotowaną przez MG we współpracy z MNiSW. – Dążymy do przekształcenia polskiej gospodarki w wysoce konkurencyjną, opartą na wiedzy, a także współpracy przedsiębiorstw, administracji i nauki – zaznaczyła wiceminister Henclewska.

W jej opinii strategia ta pozwoli m.in. dostosować otoczenie regulacyjne i finansowe do potrzeb innowacyjnej i efektywnej gospodarki, rozwijać innowacyjność i efektywniej wykorzystywać surowce i zasoby naturalne.

Wiceminister Grażyna Henclewska poinformowała, że strategię „Dynamiczna Polska” realizować będzie administracja centralna we współpracy z przedsiębiorcami i ich organizacjami, jednostkami naukowymi i samorządowymi, instytucjami otoczenia biznesu oraz organizacjami pozarządowymi. – Będziemy dalej upraszczać przepisy prawa gospodarczego i procedury administracyjne – powiedziała wiceminister. – Obok systemowych działań legislacyjnych w różnych obszarach, planujemy również zmiany w samym funkcjonowaniu krajowej polityki innowacyjnej, a także bezpośrednie wsparcie dla przedsiębiorców w postaci programów finansowanych ze środków publicznych – dodała.

W konferencji Polscy przedsiębiorcy w 2013 r. Czas próby dla „zielonej wyspy” uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Iwona Wendel, prezes NBP Marek Belka, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP prof. Witold Orłowski oraz prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

Głównym założeniem SIEG jest przygotowanie odpowiednich warunków funkcjonowania polskich przedsiębiorstw oraz sektora nauki i administracji, które pozwolą zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność naszej gospodarki. Dokument postuluje dalsze upraszczanie prawa gospodarczego i procedur administracyjnych, w tym prawa upadłościowego, ukierunkowanie wydatków publicznych na działania rozwojowe, czy też zwiększanie podaży i dostępności kapitału prywatnego i publicznego na rynku finansowym. Poprawiony powinien być także system zachęt fiskalnych wspierających prowadzenie działalności B+R+I.

Strategia zakłada też wprowadzenie zintegrowanej i kompleksowej polityki innowacyjnej, która będzie oddziaływać jednocześnie na różne aspekty tworzenia nowoczesnych projektów m.in. w zakresie przedsiębiorczości, współpracy międzysektorowej, rozwoju bazy i kadry naukowej, transferu wiedzy czy zamówień publicznych i PPP. Wymagać to będzie również uspójnienia programów wsparcia oraz współpracy wszystkich uczestników życia gospodarczego.

Programy bezpośredniego wsparcia skoncentrowane będą głównie na obszarach o największym potencjale wzrostu. Powstaną one przy wykorzystaniu m.in. wyników projektów typu foresight, ewaluacji, czy analiz specjalizacji naukowej, technologicznej i gospodarczej. W efekcie zwiększą się środki na badania i rozwój. Większy będzie też udział zaawansowanych technologicznie wyrobów i usług w produkcji i eksporcie.

Do pobrania: Strategia DYNAMICZNA POLSKA 2020.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki – www.mg.gov.pl

Rys. www.freedigitalphotos.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....