Z bliska – „Pustelnia/Hermitage”

Z bliska -
Na zdj. Mateusz Torbus
Na zdj. Mateusz Torbus
Na zdj. Mateusz Torbus

W przestrzeni suwalskiej galerii „PAcamera” w piątek – 15 marca została otwarta wystawa fotografii Mateusza Torbusa. Miejsca odosobnione w krajobrazie miejskim, wizja utopii zbudowana z fragmentów budowli utrwalonych na zdjęciach z całego świata to cykl noszący tytuł „Hermitage/ Pustelnia”.

Budowle jako przedmiot kontemplacji nad samotnością i jako przedmiot rozważań na szczegółem niedostrzegalnym na co dzień, manifestujący się zazwyczaj w formie „wrośniętych” w zwyczajność kominów, rur, schodów, krat. Samo doświadczanie obserwacji przeciwstawione współczesnej utopii. O tym w formie fotografii opowiada Mateusz Torbus. Artysta pyta jak wyglądają współczesne utopie? Gdzie można je znaleźć? Jaki jest ich kształt i dynamika? – Możliwości technologiczne pozwalają na wykonanie projektów, które do tej pory musiały pozostać na papierze, a utopijne myślenie stało się częścią przemysłu kreatywnego. Jednocześnie każdy z nas może projektować swoje własne przestrzenie, które będą podważać to, co sformatowane i nie potrzebujemy do tego skomplikowanych narzędzi, ale jedynie otwartego umysłu. To dzięki niemu mamy szansę naznaczyć naszą obecnością miejsca, których nigdy nie będziemy mieć na własność – pyta twórca cyklu. Istotę efemerycznych miejsc, anonimowych z założenia, niedookreślonych, odkrywać można do końca kwietnia w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Mateusz Torbus pochodzi z Myszkowa. Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. Od roku 2001 pracuje jako fotograf. W latach 2001-02 był związany z wrocławskim Ośrodkiem Postaw Twórczych. W latach 2002-05 mieszkał w Australii, gdzie współpracował z Australian Center for Photography. Od 2009 studiuje fotografię w ITF w Opawie. Współtwórca Farmy sztuki – niezależnej platformy współpracy artystów i kuratorów. Mieszka i pracuje w Krakowie. Więcej o twórczości artysty na stronie: www.torbus.net

Fot. Niebywałe Suwałki (wernisaż) oraz wybrane fotografie tworzące cykl „Hermitage/Pustelnia”

Dodaj komentarz