„W ciemność. Start Trek” w cyklu „Przedpremierowo”

0
65
„W ciemność. Start Trek” w cyklu „Przedpremierowo” Niebywałe Suwałki 1

Na ten film w ciemno mogą pójść fani „Star Treka”, jednak nie tylko oni będą się na nim dobrze bawić. Najnowsza produkcja, której reżyserem jest J. J. Abrams, to propozycja przede wszystkim dla wszystkich wielbicieli kina rozrywkowego. Premiera już za trzy dni – u nas „Star Treka” ocenia Artur Cichmiński.

Załoga Enterprise kolejny raz będzie musiała wykazać się odwagą i pokonać przeciwności losu. Niebezpieczeństwo czyha w szeregach. „Star Trek” to doznania wizualne, efekty specjalne i… dobra zabawa, bo o kinie popularno-naukowym nie może być tu mowy. – W historii sequeli nie zawsze jakość i wartość merytoryczna były najistotniejsze. W przypadku „Star Trek” mówimy o filmie zrobionym w perfekcyjny, mistrzowski i porywający sposób – zaznacza dziennikarz Artur Cichmiński.

J. J. Abrams (reżyser „Star Treka” z 2009 roku) sięgnął i tym razem po sprawdzoną formułę. Odkurzona wersja filmu wpisuje się w pewną tradycję kinematografii, zgodnie z którą każda dekada miała swoją wersję „Star Treka”. W najnowszej produkcji nie zobaczymy aktorów znanych z wersji telewizyjnej. Nowe nazwiska kreujące doskonale znane postacie – kapitana Kirka, Spocka i innych to: Zoe Saldana („Avatar”, „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”), Zachary Quinto (serial „Herosi”), Chris Pine, Benedict Cumberbatch („Hobbit”).

„Star Trek” w wersji J. J. Abramsa to beztroska zabawa i niestety – trochę powtórka z rozrywki. – Bardzo dobra realizacja na niezobowiązujący seans – dodaje Artur Cichmiński i przyznaje, że na filmie bawił się mimo wszystko świetnie. – Mamy tu i chwytliwe dialogi, i kino przygodowe. Widowiskową produkcję z tego samego nurtu co „Indiana Jones”, „Gwiezdne Wojny”, „Avengers”, „Iron Man” – tłumaczy dziennikarz.

Trudno jednak w „Star Treku” o prawdziwy zachwyt. W Stanach Zjednoczonych film odniósł sukces nie do końca wymierny. – Zarobił mniej niż się spodziewano, choć zyski tak naprawdę będzie można podliczyć dopiero za pół roku – zapowiada Artur Cichmiński.

Co jest istotne w tym filmie to kontekst – a dokładniej klimat będący zapowiedzią „Gwiezdnych Wojen”, których premiera planowana jest w 2015 roku. Ten sam reżyser podejmie się stworzenia „Epizodu VII” kultowej produkcji. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. – To człowiek wychowany na Spielbergu. Na pewno nie stworzy filmu infantylnego. Myślę, że możemy być spokojni o efekt końcowy – podkreśla dziennikarz.

Fot. Materiały promocyjne – oficjalna strona filmu.

CichminskiArtur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro. Obecnie, poza autorskimi publikacjami w Stopklatce.pl, Portalu Filmowym i Onecie, współprowadzi Magazyn Bardzo Filmowy w Programie I Polskiego Radia.

Dodaj komentarz