Reklama

Ekonomia społeczna bez tajemnic

Data:

- Reklama -
Rys. www.freedigitalphotos.net
Rys. www.freedigitalphotos.net

I Targi Ekonomii Społecznej, które odbędą się w sobotę – 15 czerwca, to okazja, by przekonać się, w jaki sposób działalność gospodarcza może łączyć w sobie cele społeczne i ekonomiczne.

Ekonomia społeczna – czym jest? Odpowiedź na to pytanie jest tak różnorodna jak samo społeczeństwo. Eksperci od zagadnienia twierdzą, że aby odpowiednio określić pojęcie ekonomii społecznej, należy przede wszystkim opisać instytucje stanowiące „rdzeń” tego środowiska – tzw. przedsiębiorstwa społeczne. W czasach agresywnej konkurencji przedsiębiorstwa społeczne stanowią ewenement – opierają swoją działalność na celach społecznych, nie dążą do maksymalizacji zysku, a do inwestowania środków we wspólnotę – w ludzi.

Adam Piechowski w artykule „Wartości i zasady spółdzielcze a społeczeństwo obywatelskie i gospodarka społeczna” (Ekonomia społeczna, półrocznik 1/2013) pisze, że spółdzielczość, będąca filarem ES jest ważnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego: (…) w wielu oficjalnych dokumentach dotyczących rozwoju ekonomii społecznej, społeczeństwa obywatelskiego, a także w świadomości społecznej, obecność spółdzielczości jest śladowa (a czasami wręcz negowana). Jeśli już się pojawia, to najczęściej w kontekście spółdzielni socjalnych.

Sektor ES to jednak nie tylko spółdzielnie socjalne. Informacje na temat tego zróżnicowanego obszaru będzie można zdobyć podczas I Targów Ekonomii Społecznej. W sobotę – 15 czerwca w godz. 12.00 – 16.00 Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” – partner projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Suwałkach” zaprasza do Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach. W programie wydarzenia znalazły się prezentacje podmiotów ekonomii społecznej, występy artystyczne (koncert), gry i zabawy dla dzieci oraz konkursy.

Impreza realizowana w ramach projektu „ Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Suwałkach”

współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W I Targach Ekonomii Społecznej wezmą udział następujące podmioty ekonomii społecznej:

Stowarzyszenie „Aktywni tak samo”

Stowarzyszenie prowadzi w Suwałkach w budynku Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Wojska Polskiego dom dziennego pobytu dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dom jest alternatywą dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz z zaburzeniami neurologicznymi, które z racji wieku nie mogą uczęszczać  do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Podopieczni mają  do dyspozycji świetlicę, w której mogą wspólnie spędzać  czas oraz salę rehabilitacyjną. Stowarzyszenie liczy na charytatywną  pomoc wolontariuszy oraz studentów rehabilitacji i pielęgniarstwa. Celem domu dziennego pobytu jest wsparcie dla osób niepełnosprawnych, uspołecznianie oraz nauka funkcjonowania w życiu codziennym, tj. robienia zakupów, wykonywania prac domowych.

Fundacja „Promyk”

Fundacja mająca na celu pomoc ludziom, którzy nie mogą pokonać problemów ich życia: osoby po trudnych przeżyciach, dotkniętych ciężkimi chorobami itp. Fundacja dba również o bezdomne zwierzęta. Gromadzi używaną odzież, zabawki, obuwie, drobny sprzęt gospodarstwa domowego i przekazuje potrzebującym.

Spółdzielnia Socjalna Marzenie

Spółdzielnia utworzona 29 stycznia 2013 r. w Suwałkach z inicjatywy 5 osób. Spółdzielnia prowadzi świetlicę dla dzieci „Krecik”.

Fundacja Rozwoju Inicjatyw Społecznych WIDOK

Fundacja prowadzi świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci w wieku 3-18 lat pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, pomaga w  odrabianiu  lekcji, rozwijaniu zainteresowań, dożywianiu.

Zrzeszenie producentów sera korycińskiego

Zrzeszenie zajmuje się głównie promocją  i upowszechnianiem wiedzy na temat zdrowej żywności, pilnuje również  tego, by osoby zrzeszone produkowały towary najlepszej jakości, nie odbiegając od norm i standardów, pod które nasz ser podlega.

Regionalne Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Warsztat Terapii Zajęciowej w Sejnach

Stowarzyszenie jest organizacją zrzeszającą: wszystkich chętnych, niepełnosprawnych, chorych; rodziców dzieci chorych i niepełnosprawnych; osoby pracujące na rzecz chorych i niepełnosprawnych; wszystkie osoby uznające cele i zasady Stowarzyszenia;  młodzież do lat 18-tu za zgodą swoich opiekunów jako wolontariusze. Celem działania Stowarzyszenia jest m.in.: opieka i pomoc ludziom chorym i niepełnosprawnym, reprezentowanie i ochrona interesów członków Stowarzyszenia wobec władz państwowych, terenowych, samorządowych, organów administracji, pracodawców, szkół i innych organizacji, prowadzenie działalności terapeutycznej, wspierającej i doradczej w stosunku do dzieci i młodzieży.

Klub rowerowy MTB Suwałki

Celem działania Klubu jest m.in.: popularyzacja kolarstwa i turystyki rowerowej w Polsce; dbałość o możliwości swobodnego rozwoju wszystkich odmian kolarstwa górskiego, innych rodzajów sportów rowerowych oraz szeroko pojętej turystyki rowerowej; propagowanie sportów rowerowych, a w szczególności wszystkich odmian kolarstwa górskiego; rozpowszechnianie rowerowych sportów ekstremalnych; rozwój i integrowanie środowiska rowerowego; szkolenie zawodników uprawiających sport; propagowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego; upowszechnianie wiedzy o kolarstwie górskim i promowanie regionalnych szlaków oraz miejscowości turystycznych.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Ks. Prałata Kazimierza Hamerszmita w Filipowie działający przy Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Ks. Prałata Kazimierza Hamerszmita w Flipowie rozpoczął swoją działalność 2 lutego 1998 roku .Założycielem placówki jest Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach. Do Warsztatu uczęszcza 30 uczestników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Uczestnicy dowożeni są z gmin Filipów i Bakałarzewo oraz miasta Suwałki. Warsztat powołany jest do realizacji zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju poprawy sprawności naszych wychowanków, które są niezbędne do prowadzenia przez nich niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości. Terapia zajęciowa prowadzona jest w 6 pracowniach tj. plastyczna z elementami ceramiki, techniczna, krawiecko – tkacka, przyrodnicza, życia codziennego i muzyczno – teatralna. Podopieczni mają także możliwość skorzystania ze  wsparcia psychologicznego, logopedycznego i rehabilitacyjnego. Cała kadra Warsztatu dba o stworzenie właściwych warunków, udzielania odpowiedniej pomocy oraz wsparcia Naszym uczestnikom zajęć, aby osiągnęli oni poziom sprawności, który pozwoli im na w miarę samodzielne życie w środowisku, wykonywanie czynności dnia codziennego oraz wykonywanie minimalnej pracy użytecznej.

Suwalskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej

Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób fizycznych zawiązanym w 1995r. w celu niesienia pomocy : chorym w terminalnym okresie choroby , chorym obłożnie – wymagającym fachowej stałej opieki pielęgniarskiej  a także rodzinom chorych w / w , chorym długoterminowo oraz chorym objętym opieką pielęgniarską.

Stowarzyszenie Macierzanka

Stowarzyszenie zajmuje się produkcją serów podpuszczkowych. Sery produkowane we własnych gospodarstwach rolnych przez mieszkańców gminy Wiżajny i Rutka Tartak to prawdziwy rarytas. Wytwarzane są według tradycyjnej receptury i nie zawierają konserwantów. Smakują zarówno świeże: dwu-trzy-dniowe sery sałatkowe o jasnym kolorze i łagodnym smaku, jak i dojrzewające co najmniej dziesięć dni (mogą leżakować nawet kilka tygodni) o ciemniejszym kolorycie i wyraźnym smaku. Taki ser jest możliwy do wyprodukowania tylko na terenie gminy Wiżajny i Rutka Tartak – ze względu na niepowtarzalne środowisko naturalne. Łąki i pastwiska są porośnięte ziołami, np. macierzanką, i trawami niespotykanymi w innych częściach kraju, co daje serom niepowtarzalny smak. W 2005 roku „Macierzanka” została nagrodzona w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo na najlepszy produkt regionalny.

Dąbrowskie Stowarzyszenie Produktu Lokalnego

Zrzesza ono osoby, które jak sama nazwa wskazuje wytwarzają produkty lokalne. Znajdziemy producentów różnych serów: żółtych podpuszczkowych i białych tzw. klinków dąbrowskich, tradycyjnych chlebów na zakwasie i różnych słodkości. Celem działania stowarzyszenia jest: promowanie gminy; rozwój obszarów wiejskich; identyfikacja, promocja oraz współpraca i wspieranie producentów produktów lokalnych; zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz kulturalnego dziedzictwa regionów; tworzenie więzi lokalnych, integrujących społeczeństwo lokalne i regionalne; wykorzystywanie naturalnych i kulturalnych zasobów regionów do pozyskiwania dodatkowych źródeł dochodów przez lokalnych mieszkańców.

Szczególną uwagę chcemy zwrócić na promocję klinka dąbrowskiego. Jest to produkt związany z naszym regionem od pokoleń, wytwarzany przez gospodynie. Stowarzyszenie jest otwarte na współpracę z różnymi instytucjami i osobami związanymi z produktem lokalnym.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Suwalsko-Augustowskie

Celem działania Stowarzyszenia jest wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego obszarów zależnych od rybactwa oraz realizacja celów szczegółowych Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich. Suwalszczyzna – region objęty LSROR ma znakomite warunki naturalne dla utrzymania i rozwoju zrównoważonego rybactwa. Do mocnych stron obszaru należą wysoki potencjał turystyczny, doskonałe warunki przyrodnicze oraz wielowiekowe tradycje rybackie i wędkarskie. Priorytety działania Lokalnej Grupy Rybackiej dotyczą poprawy infrastruktury technicznej i rozwoju turystyki w oparciu o dziedzictwo kulturowe i zasoby naturalne regionu, podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, rozwój edukacji oraz podnoszenie wartości produktów rybactwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....