Wigraszek od serca. “Ciało i dusza…” od Zanussiego

0
24
Na zdj. aktorki teatru "Grodzieńska Nadzieja"
Na zdj. aktorki teatru "Grodzieńska Nadzieja"
Na zdj. aktorki teatru “Grodzieńska Nadzieja”

XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży rozpoczął się we wtorek – 18 czerwca od spektaklu białoruskiego teatru „Grodzieńska Nadzieja”. „Bieda z powodu czułego serca” to zaledwie jedno z kilkunastu przedstawień zaplanowanych w ramach tegorocznej edycji wydarzenia. Wielką gratką będzie spotkanie z honorowym gościem festiwalu – Krzysztofem Zanussim, zatytułowane „Ciało i dusza w sztuce i życiu”.

Oficjalne i uroczyste otwarcie „Wigraszka”, wraz z prezentacją zespołów konkursowych, animacjami ulicznymi i wręczeniem kluczy do SOK-u najmłodszym uczestnikom festiwalu, odbędzie się we wtorek o godz. 16.00. Tuż po inauguracji – o godz. 17.00 na Dużej Scenie publiczność obejrzy „Przedwczorajsze historie”, spektakl Teatru Pantomimy Mimo z Warszawy. „Przedwczorajsze historie” są próbą zachowania w pamięci fragmentów świata, który ocalał na pożółkłych fotografiach. Spektakl jest opowieścią o tych chwilach, które pomimo upływu lat, nadal silnie tkwią w pamięci naszych bliskich, a dzięki nim w nas samych.

Z kolei w środę i czwartek odbędą się prezentacje konkursowe w kategorii dziecięcej i młodzieżowej w wykonaniu grup z Białegostoku, Andrychowa, Wilna, Rygi, Mińska, słowackiej Sniny i Nitry. Spektakle oceniać będzie jury dziecięce i te trochę starsze (w składzie: Krystyna Kozioł, Władysław Kubień, Krzysztof Zemło – przewodniczący, Mariusz Orzełek).

Wspomniane wcześniej spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim zostało zaplanowane w czwartek – 20 czerwca o godz. 17.00. Poprzedzi je projekcja filmu biograficznego „Niepkój”. Projekcja odbędzie się w środę o godz. 18.30.

Szczegółowy program XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” 2013 na stronie naszego kalendarza.

Fot. Niebywałe Suwałki – spektakl teatru “Grodzieńska Nadzieja”.

Dodaj komentarz