„Wigraszkowe” trofeum u Słowaków

0
60
Wigraszkowicze w komplecie.
Wigraszkowicze w komplecie.
Wigraszkowicze w komplecie.

Nie po raz pierwszy w historii „Wigraszka” teatr ze Słowacji zdobył statuetkę Grand Prix. Główna nagroda Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży przypadła grupie teatralnej „Eldorado” za spektakl „Żuża Santava”.

Dwanaście edycji wydarzenia już za nami. Festiwal, który co roku gromadzi w Suwałkach teatry z Polski i z zagranicy, jest stałym elementem kalendarza imprez miejskich. Co roku spektaklom dzieci i młodzieży towarzyszą wielkie emocje, wszak dla wielu aktorów to nierzadko pierwsze kroki na scenie. I to jakiej scenie – w tej edycji młodzi adepci sztuki teatralnej grali na tzw. Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury – tej samej, na której występowali m.in. Tomasz Stańko i artyści Teatru Muzycznego w Gdyni.

Przed ogłoszeniem wyników „Wigraszka”, uczestnicy obejrzeli pokazy warsztatowe – obrzędy z wiejskiego wesela oraz „Historie starego miasta” w reż. Mikołaja Wiepriewa. Kolejny etap gali zakończenia wydarzenia składał się już tylko z gratulacji, aplauzu, łez, uśmiechów.

Po obejrzeniu 17 spektakli członkowie festiwalowego jury zdecydowali, że w kategorii dziecięcej na wyróżnienie zasługuje teatr Klasa A z Mińska (spektakl „Syndrom Otella”). Trzecie miejsce zajął teatr DDS Chave Kamoro ze Sniny na Słowacji (spektakl „Cary a Laska”). Z kolei drugie miejsce przypadło teatrowi o wdzięcznej nazwie „Za królestwo i pół córki” z Żor za spektakl „Scenki z Podwóka i Kurka”. Pierwsze miejsce i wielką owację otrzymał Grodzieński Dzwoneczek z Białorusi za „Żabki i żółwika”. Jury dziecięce zdecydowało, że najlepszą prezentacją był spektakl teatru Mini Forma z Andrychowa. Marian Zalewski, członek zarządu TVP, obecny na gali zakończenia Festiwalu wręczył nagrodę laureatom wyróżnionemu przez jury złożone z najmłodszych. Zalewski przypomniał, że kilkadziesiąt lat temu miał swój własny epizod teatralny i zaprosił wszystkich uczestników „Wigraszka” do udziału w ogólnopolskim konkursie zespołów teatralnych, organizowanym przez TVP.

W kategorii młodzieżowej zostały przyznane dwa wyróżnienia. Otrzymały je teatry: Grodzieńska Nadzieja (spektakl „Bieda z powodu czułego serca”) oraz Teatr Ruchu z Rygi („Ołowiany żołnierzyk”). Trzeciego miejsca w tej kategorii nie przyznano. Drugie miejsce ex aequo otrzymały teatry: Teatr Ruchu Forma z Andrychowa (spektakl „Fermentacja pragnień”) oraz teatr Tuptusie z Tarnowa (spektakl „Historia z pazurem”). Pierwsze miejsce i nagrodę z rąk wicedyrektora SOK – Marka Gałązki otrzymali aktorzy DS Zasesmelendve z Nitry na Słowacji.

Nagrodę główną „Wigraszka” wręczył prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Ze względu na nieobecność przedstawicieli teatru Eldorado ze Słowacji, Grand Prix odebrali przyjaciele. Prezydent Suwałk zaprosił dzieci i młodzież do miasta za rok, odebrał klucze od bram Suwałk i podziękował za cztery dni dobrych rządów.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz