Reklama

Tołstoj w teatrze

Data:

- Reklama -

Holstomer_2013_0010Festiwal Baśni i Legend Wschodu rozpoczął się w piątek – 23 sierpnia spektaklem „Holstomer. Historia konia”. W Suwalskim Ośrodku Kultury adaptację sceniczną tekstu Lwa Tołstoja przedstawił Brzeski Teatr Lalek.

Pisanie „Holstomera” Tołstoj rozpoczął w 1863 roku. Po 23 latach tekst został wydany pod tytułem „Holstomer. Historia konia”. Dopiero w latach 70. XX wieku zwrócił na niego uwagę Georgi Tovstonogov. Tak „Holstomer” trafił do teatru. Trochę czasu upłynęło, nim adaptacja Tołstoja doczekała się wersji dla teatru lalkowego.

Brzeski Teatr Lalek swoją interpretacją podkreślił chwyt często stosowany przez Tołstoja, a polegający na wyobcowaniu czytelnika „względem pewnych aspektów świata”, w celu ukazania mu go na nowo, w oryginalny sposób. Defamiliaryzacja w tym przypadku polega na prezentacji historii z perspektywy konia. „Holstomer” opowiada o życiu, śmierci, starości, narodzinach, egzystencji, własności. Sztukę, którą można było obejrzeć na Dużej Scenie SOK, wyreżyserował Ruslan Kudashov.

Festiwal Baśni i Legend Wschodu potrwa do 25 sierpnia. Jak przed spektaklem podkreśliła Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej – organizatora wydarzenia, jest szansa, że festiwal stanie się imprezą cykliczną. Jego założeniem jest nie tylko prezentacja potencjału przyrodniczego, ale i ludzkiego Suwalszczyzny. – Chcemy przybliżyć nie tylko zewnętrzny urok regionu, ale też jego tradycję – poprzez pokazywanie historii miejsc i ludzi. Ludzi, stanowiących wartość nie do przecenienia – dodała Niedziejko.

Program Festiwalu Baśni i Legend Wschodu znajduje się w naszym kalendarzu.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Eksperyment Konopnicka. „Pieśń o domu” – nowa stała wystawa oficjalnie otwarta

Nowoczesna? - Tak. Interesująca? - I to bardzo. W...

Sukces na Sabałowych Bajaniach

Reprezentacja Suwalszczyzny wróciła z tarczą z Festiwalu Folkloru Polskiego...

Można wnioskować o „dodatek węglowy”

Wnioski o wypłatę "dodatku węglowego" w wysokości 3 tys....
%d bloggers like this: