Reklama

Tołstoj w teatrze

Data:

- Reklama -

Holstomer_2013_0010Festiwal Baśni i Legend Wschodu rozpoczął się w piątek – 23 sierpnia spektaklem „Holstomer. Historia konia”. W Suwalskim Ośrodku Kultury adaptację sceniczną tekstu Lwa Tołstoja przedstawił Brzeski Teatr Lalek.

Pisanie „Holstomera” Tołstoj rozpoczął w 1863 roku. Po 23 latach tekst został wydany pod tytułem „Holstomer. Historia konia”. Dopiero w latach 70. XX wieku zwrócił na niego uwagę Georgi Tovstonogov. Tak „Holstomer” trafił do teatru. Trochę czasu upłynęło, nim adaptacja Tołstoja doczekała się wersji dla teatru lalkowego.

Brzeski Teatr Lalek swoją interpretacją podkreślił chwyt często stosowany przez Tołstoja, a polegający na wyobcowaniu czytelnika „względem pewnych aspektów świata”, w celu ukazania mu go na nowo, w oryginalny sposób. Defamiliaryzacja w tym przypadku polega na prezentacji historii z perspektywy konia. „Holstomer” opowiada o życiu, śmierci, starości, narodzinach, egzystencji, własności. Sztukę, którą można było obejrzeć na Dużej Scenie SOK, wyreżyserował Ruslan Kudashov.

Festiwal Baśni i Legend Wschodu potrwa do 25 sierpnia. Jak przed spektaklem podkreśliła Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej – organizatora wydarzenia, jest szansa, że festiwal stanie się imprezą cykliczną. Jego założeniem jest nie tylko prezentacja potencjału przyrodniczego, ale i ludzkiego Suwalszczyzny. – Chcemy przybliżyć nie tylko zewnętrzny urok regionu, ale też jego tradycję – poprzez pokazywanie historii miejsc i ludzi. Ludzi, stanowiących wartość nie do przecenienia – dodała Niedziejko.

Program Festiwalu Baśni i Legend Wschodu znajduje się w naszym kalendarzu.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki zrealizują zielone inwestycje za prawie 1 mln euro

Miasto Suwałki oraz suwalskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK)...

Początek października – konferencje, spotkania, seanse

Październik zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim...

W Szelmencie biegi na nartorolkach

Zaplanowane na ostatni weekend września (30.09-01.10.2023) emocjonujące zawody biegowe...