Reklama

Być Eko – moda czy konieczność?

Data:

Zmiany klimatu: na 95% winny człowiek. Od wczoraj wszyscy żyjemy na kredyt – ekologiczny. Dotacje na Eko domy prawie nietknięte. To tytuły artykułów z jednego tylko numeru „Gazety Wyborczej” z dnia 21 sierpnia 2013 r. Tego typu alarmujące nagłówki pojawiają się w prasie coraz częściej.

Autor: Iwona Sak, www.sztukarozwoju.pl

Dlaczego powinniśmy dbać o środowisko?

Dla większości z nas odpowiedź na pytanie , dlaczego powinniśmy troszczyć się o środowisko jest oczywista: bo tak trzeba robić. Jednakże, pojawia się pytanie o sens wydawania dodatkowych pieniędzy i wkładania wysiłku w coś, co nie przyniesie oczekiwanych korzyści bezpośrednio nam, lecz dopiero naszym dzieciom, wnukom.

„…Żeby wziąć odpowiedzialność za swoje zdziałania, nie trzeba od razu kroków heroicznych, na początek wystarczy bezmyślnie nie marnować – to konkluzja pracy naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, opublikowanej w magazynie „Nature Climate Change”.

„…Co roku w Wielkiej Brytanii wylewa się 360 tys. ton mleka – cytuje badania portal CBC News…”. A to oznacza, że dokładnie tyle mleka produkujemy niepotrzebnie. Jednocześnie, produkując taką nadwyżkę mleka, emitujemy do atmosfery ilość CO 2, jaką w przybliżeniu wytwarza rocznie ok. 20 tys. samochodów. Mleko to tylko jeden z przykładów.

Zróbmy sami rachunek: ile żywności w ciągu ostatniego tygodnia, miesiąca, wyrzuciliśmy do śmieci? Ile plastikowych opakowań zużyliśmy? Czy nasze zakupy z ostatnich tygodni dotyczyły rzeczy naprawdę nam niezbędnych?

„Ziemia zapewnia wystarczająco wiele, by zaspokoić potrzeby każdego człowieka, ale nie jego chciwość”. To słowa Mahatmy Ghandiego z 1947 roku, gdy ludzie stanowili 45% dzisiejszej populacji, a globalna konsumpcja kształtowała się na poziomie 25-30% obecnej jej wielkości. Już w tamtych czasach populacja, środowisko naturalne i postęp stanowiły główne wyzwania. Dzisiaj dołączyło czwarte – konsumpcja.

Ekonomia oparta na wzroście sprawdza się tak długo, jak długo nasza planeta dostarcza niezbędnych zasobów, by „jutro” było lepsze, większe niż „dzisiaj”. Jednakże zasoby naturalne ziemi są ograniczone, a część z nich jest nieodnawialna. Niektórzy z nas wyobrażają sobie, że rozwiązaniem jest technologia pozwalająca lub umożliwiająca wykorzystanie przestrzeni innych planet. Jest to trochę przerażające w sytuacji, kiedy nie potrafimy zadbać o to, co aktualnie posiadamy – o Ziemię, jej zasoby.

Zastanówmy się, co w swoim sposobie życia lub bycia zmieniliśmy do tej pory tak, by zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Co jest w stanie skutecznie zmienić nasz styl życia na eko-styl? Jakie są nasze motywatory?

Iwona Sak – współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Człowiek – Sztuka – Środowisko”. Menadżerka, audytorka, doradca.

Jestem absolwentką Politechniki Warszawskiej, Podyplomowych Studiów Menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej oraz szkoleń z zakresu zarządzania (m. in. w oparciu o metodę socjokracji), komunikacji, rachunkowości przedsiębiorstw i raportowania CSR certyfikowanego przez GRI (Global Reporting Initiative). Realizuję się z powodzeniem zawodowo na stanowiskach związanych z działalnością gospodarczą, zarządzaniem i nadzorem właścicielskim.  W latach 1992 – 1999 pełniłam funkcje nadzorcze w organach spółek prawa handlowego. W latach 2001 – 2007 zarządzałam spółką z branży elektronicznej. Od 2003 pełnię funkcję prezesa  Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Człowiek – Sztuka – Środowisko”.

Prowadząc warsztaty, szkolenia i audyty funkcjonowania organizacji, promuję rozwijanie kreatywności, ideę zrównoważonego rozwoju i dobre praktyki CSR jako narzędzia sprawnego zarządzania i alternatywnego modelu działania opartego na imperatywie moralnym, etycznym.

Od 2011 roku reprezentuję Stowarzyszenie w międzynarodowym partnerstwie publiczno – społecznym w ramach projektu pt „Partnerstwo na rzecz rozwoju i promocji zielonych miejsc pracy” pracując w zespole ds rekomendacji dla województwa podlaskiego. Projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Specjalizuję się w zagadnieniach dotyczących raportowania według standardów GRI – prowadzę audyty, warsztaty, szkolenia oraz doradztwo indywidualne.

Uważam, że zrównoważony rozwój jest drogą ku poprawie jakości życia ludzi na całym świecie i chcę wspierać jakość kształcenia oraz rozwoju człowieka widząc w nim kluczowy czynnik przemian.

Moje ulubione motta to: „Prawda nie jest czymś logicznym”. „Jesteśmy doskonali. Trapią nas tylko błędy myślenia”.

Gram na pianinie, uwielbiam spacery, „nicnierobienie” na plaży nad morzem oraz kawę z goździkami i kardamonem. Czasami marzę.

Kontakt: iwonasak@sztukarozwoju.pl

Dodatkowe informacje

Pavan Sukhdev o tym, dlaczego warto docenić naturę:

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Festiwal Ekologiczny EKO WIZJA 2 w Suwałkach – moc atrakcji i ważne przesłanie

Ekologia winna stać się pasją i wartością dla każdego....

Biblioteka świętuje… wspólnym sprzątaniem!

Można by powiedzieć, że dwie pieczenie przy jednym ogniu...

Gmina Jeleniewo realizuje Program Priorytetowy Czyste Powietrze

Urząd Gminy Jeleniewo od 2019 roku pomaga mieszkańcom w...

Recykling i kompostowanie – by śmieci było mniej

Choć postawa zero waste, czyli świadome kupowanie generujące jak...
%d bloggers like this: