Reklama

Duży skok Polski w Doing Business

Data:

- Reklama -
Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net

Wtorek przyniósł pewien wzrost wahań na światowym rynku walutowym. Największy wpływ na popołudniowe umocnienie euro do dolara miały słabe dane z USA i komentarz Ewalda Nowotnego z EBC. Indeks nastrojów konsumentów spadł w październiku mocniej niż oczekiwano, osiągając najniższy wynik od kwietnia. Natomiast w ocenie Nowotnego bank centralny nie ma żadnych instrumentów, które mógłby wykorzystać do osłabienia wspólnej waluty.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

Jego zdaniem nie ma realnych szans na obniżenie głównej stopy procentowej czy też stopy depozytowej w najbliższym czasie. Wcześniej głosy z EBC wskazywały, że taka opcja istnieje i że bank jest technicznie przygotowany na wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej.

Kurs EURUSD kontynuował w pierwszej części sesji ruch spadkowy. Wsparcie na 1,377 zostało przebite, ale tylko na chwilę, gdyż dane z USA i słowa Nowotnego pchnęły kurs z ok. 1,375 do nieznacznie powyżej 1,38. W kolejnych godzinach dolar znowu jednak zyskiwał i dziś rano EURUSD jest blisko 1,374. Perspektywa wieczornej decyzji FOMC sprawi raczej, że dane z USA nie wywołają dużych zmian na rynku. Impuls do wyraźniejszego ruchu zostanie zapewne wygenerowany przez komunikat z posiedzenia FOMC.

Kursy EURPLN i USDPLN rosły wczoraj od samego początku sesji, tak jak EURCZK i EURHUF. Złoty osłabił się chwilowo do 4,19 za euro i 3,045 za dolara. Czeska korona była pod presją słów wiceprezesa tamtejszego banku centralnego. Vladimír Tomšík powiedział, że nie wahałby się przed dalszym rozluźnieniem polityki pieniężnej. Przy stopach procentowych na poziomie 0,05%, komentarz ten mógł oznaczać tylko chęć przeprowadzenia interwencji walutowej w celu osłabienia korony (EURCZK wzrósł z 25,68 do 25,78). Węgierski bank centralny obniżył wczoraj stopę procentową do 3,40% (najniższy poziom w historii) z 3,60%, zgodnie z oczekiwaniami. W komunikacie stwierdzono, że stabilizacja na światowych rynkach i niska inflacja stwarzają przestrzeń do dalszego luzowania polityki pieniężnej (EURHUF wzrósł z 292,2 do powyżej 294). Dziś rano EURPLN jest blisko 4,185. Jak sugerowaliśmy w ostatnich dniach, komunikat z posiedzenia FOMC może wypchnąć kurs z przedziału 4,16-4,19. Kolejne wsparcie i opór to 4,14 i 4,24.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS nie uległy wczoraj zbyt wyraźnym zmianom. Wyhamowanie spadku rentowności na bazowych rynkach długu miało także wpływ na notowania polskich obligacji. 2- i 5-letnie benchmarki pozostały stabilne, długi koniec nieznacznie się osłabił. Obroty były wczoraj umiarkowane. Stawki WIBOR od 1 do 12 miesięcy ponownie nie zmieniły się. Agencja Bloomberg podała (powołując się na anonimowe źródło), że Polska planuje przeprowadzenie emisji 5-letnich obligacji w jenach.

Z raportu „Doing Business 2014” Banku Światowego wynika, że Polska awansowała na 45 miejsce w rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej z 55 pozycji w zeszłorocznym raporcie, a po zmianie metodologii awansowaliśmy o 3 pozycje. Polska wyprzedziła m. in. Słowację, Węgry oraz Hiszpanię i znalazła się na 17 miejscu w UE. To co wydaje się najważniejsze wg nowej metodologii to kontynuacja trendu poprawy prowadzenia działalności przez małe i średnie firmy. Autorzy raportu podkreślili, że Polska poczyniła największy postęp spośród państw OECD (a także Unii Europejskiej) w rozszerzaniu swobody gospodarczej od 2005 r. i że była najlepsza ze wszystkich badanych państw jeśli chodzi o poprawę w zakresie dochodzenia należności z umów od 2009 r. Awans w najnowszej publikacji był możliwy dzięki korzystnym zmianom procedur dotyczących rozpoczynania działalności gospodarczej oraz uzyskiwania pozwoleń budowlanych. Warto jednak przypomnieć, że Polska wciąż wypada relatywnie słabo (miejsce w drugiej setce), jeśli chodzi o dostęp do elektryczności (czas oczekiwania i koszty przyłączenia), rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz płacenie podatków. Biorąc pod uwagę, że podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Donald Tusk zapowiedział zaadresowanie tych problemów w najbliższej przyszłości (a rozwiązania odnośnie niektórych kwestii już zostały poczynione, a nie zostały jeszcze uwzględnione w raporcie Banku Światowego), należy oczekiwać dalszego awansu w tym rankingu w kolejnej edycji. Warto również nadmienić, że ten raport nie bierze pod uwagę (korzystnego na tle innych krajów) otoczenia makroekonomicznego polskiej gospodarki, które również  wpływa na postrzeganie polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. Badaniu poddano 189 państw.

Prokuratoria Generalna (reprezentująca Skarb Państwa w sporach sądowych) uważa, że zmiany w OFE to „klasyczne wywłaszczenie”, gdyż aktywa posiadane przez OFE są ich własnością. Niekorzystnie nt. planów rządu wypowiedział się wczoraj też KNF. Zdaniem Urzędu, proponowane zmiany budzą wątpliwości ekonomiczne i prawne, a zmiana polityki inwestycyjnej OFE może doprowadzić do całkowitej likwidacji tych funduszy.

Wg agencji ratingowej Moody’s nadwyżka sektora finansów publicznych Polski wskutek reformy OFE wyniesie w 2014 roku ok. 4-5% PKB, a wyłączając skutki reformy OFE saldo będzie ujemne i deficyt wyniesie ok. 3,5-3,8% PKB. W raporcie napisano również, że prefinansowanie może „sztucznie” podnieść dług w tym roku, jednak ta strategia jest właściwą biorąc pod uwagę „nieuchronnie zbliżające się zacieśnienie globalnych warunków monetarnych”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....