Royal Russian Ballet zatańczy i u nas

0
133
Fot. Oficjalna strona Royal Russian Ballet - www.royal-ballet.ru
Fot. Oficjalna strona Royal Russian Ballet - www.royal-ballet.ru
Fot. Oficjalna strona Royal Russian Ballet – www.royal-ballet.ru

Popisowy pas de deux w wykonaniu Odylii i księcia Zygfryda zostanie odtańczony w październiku w Suwalskim Ośrodku Kultury. Kto pamięta tę scenę z oscarowego filmu „Czarny Łabędź”, wie, że taką sztukę baletową warto zobaczyć. Po ponad 130 latach od prapremiery „Jezioro łabędzie” wykonają profesjonaliści z Royal Russian Ballet.

„Jezioro łabędzie” to chyba jedna z najlepiej znanych historii miłosnych na świecie. Inspiracje tym właśnie baletem są powszechne w literaturze, filmie, a nawet grach wideo. Opowieść o księżniczce zaklętej w łabędzia, zakochanym w niej księciu, złym czarnoksiężniku i jego córce miała prapremierę w Teatrze Bolszoj w Moskwie 4 marca 1877 roku. Uwielbiany przez publiczność balet Piotra Czajkowskiego to przepiękne widowisko, w którym doskonale widać kunszt tancerzy (gdy go nie widać, krytycy nie mają oporów, by na artystach nie zostawić suchej nitki).

Artyści baletowi zaproszeni do Suwałk do chluba Royal Russian Ballet i jego założycieli: Anatoliya Kazatskiyego oraz znakomitego Mikhaila Bezzubikova, który przez 20 lat tańczył na scenach w Rosji, na Ukrainie i w Chinach. Powołany do życia w 2008 roku Royal Russian Ballet kilkakrotnie występował w Polsce. Tournee grupy artystycznej objęło również Kolumbię, Peru, Wenezuelę, Boliwię, Ekwador, Rosję i Ukrainę. Wędrowny balet kultywuje tradycję rosyjskiej szkoły baletowej. Jego soliści i solistki interpretują role rozwijane niegdyś przez najlepszych artystów. Role Odetty – Odylii z „Jeziora łabędziego” przyniosły przecież sławę takim balerinom jak: Pierina Legnani czy Matylda Krzesińska. Ich kariera została ukoronowana uzyskaniem prestiżowego tytułu prima ballerina assoluta.

„Jezioro łabędzie” zachwycające publiczność mediolańskiej La Scali i moskiewskiego Teatru Bolszoj, w wykonaniu Royal Russian Ballet, zostanie wystawione w Suwałkach 15, 16 i 17 października. Więcej informacji na stronie naszego kalendarza.

Fot. Oficjalna strona Royal Russian Ballet – www.royal-ballet.ru

Leave a Reply