Reklama

Dane z rynku pracy i zmiany w OFE

Data:

- Reklama -

Zmiany obserwowane na rynku walutowym przed weekendem były kontynuowane w trakcie pierwszej sesji nowego tygodnia. Mimo braku kolejnych danych i perspektywy pojawienia się w najbliższych dniach wielu istotnych publikacji, indeksy giełdowe w Europie dalej rosły, a euro wciąż zyskiwało do dolara, na czym ponownie korzystała krajowa waluta.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

Dziś w pierwszej części dnia poznamy listopadowy indeks ZEW dla Niemiec. Ostatnie dane PMI pokazały pewne spowolnienie poprawy sytuacji, więc dzisiejszy odczyt zwróci zapewne uwagę inwestorów.

EURUSD kontynuował wczoraj – drugi dzień z rzędu – ruch na północ. Kurs dość łatwo pokonał opór na 1,35 i znalazł się na chwilę blisko 1,354. Chociaż na koniec dnia nastąpiła korekta do 1,352, to wspólna waluta odrobiła już niemal połowę strat poniesionych w stosunku do dolara po tym jak w strefie euro opublikowano dużo niższe od oczekiwań dane o inflacji, a EBC nieoczekiwanie obciął stopy procentowe. Dziś rano kurs waha się blisko 1,35, pewnym wsparciem dla dolara były słowa szefa Fed w Nowym Jorku. William Dudley powiedział, że po ostatnich silnych danych z rynku pracy i lepszego od prognoz wstępnego odczytu PKB za III kw. ma optymistyczną ocenę perspektyw amerykańskiej gospodarki. Tymczasem, dziś rano poznamy istotne dane z Niemiec, które mogą wypłynąć na kurs euro do dolara. Poziom 1,35 to krótkoterminowe wsparcie, opór znajduje się na 1,356.

Kursy EURPLN i USDPLN utrzymały się wczoraj w trendach spadkowych. Dzięki dość wyraźnym wzrostom na europejskich parkietach złoty zyskał wczoraj do euro już piątą sesję z rzędu. EURPLN przebił na chwilę bardzo krótkoterminowe wsparcie na 4,175 (osiągając 4,17), ale na koniec dnia powrócił powyżej tego poziomu. W nocy kurs osiągnął jeszcze na chwilę 4,165, ale dziś rano jest już nieco powyżej 4,17. Przebicie lokalnego minimum na 4,175 (i wyraźne wzrosty nawet na krajowej giełdzie) nie wygenerowało do tej pory wyraźniejszej aprecjacji złotego. Dane z Niemiec mogą wygenerować dziś wahania EURPLN, ale nie spodziewamy się na tyle znaczącego spadku, aby kurs dotarł do kolejnego istotnego wsparcia na 4,14. Opór to 4,227.

Na krajowym rynku stopy procentowej krzywa IRS nieco się wczoraj wystromiła w wyniku niewielkiego spadku stawek z krótkiego końca (z 3,01% do 2,97%). Długi koniec utrzymał się blisko poziomu z piątku (4,08%), 5 lat nieco się obniżyły (do 3.62% z 3,64%). Skala zmian była stosunkowo niewielka, rynek czeka na dane z kraju. W przypadku obligacji też zanotowano tylko nieznaczne zmiany. Długi koniec osłabił się nieznacznie, 10-letni papier jest pod pewną presją podaży na jutrzejszej aukcji. Obroty były jednak niewielkie. 1-miesięczny WIBOR wzrósł wczoraj o 1 pb do 2,60%. Dłuższe stawki do 1 roku nie uległy zmianom.

Ministerstwo Finansów podało, że na jutrzejszej aukcji zamiany odkupi obligacje OK0114 oraz PS0414, a zaoferuje WZ0119, WZ0124 i DS1023. Z danych resortu wynika, że inwestorzy zagraniczni, którzy w maju posiadali ok. 62,5% ówczesnej całkowitej emisji DS1023, na koniec września mieli ok. 50,5% tej obligacji (Ministerstwo wyemitowało w tym okresie ok. 2 mld zł DS1023, a stan posiadania zagranicy spadł o 1 mld zł). Dane pokazują więc pewien odwrót tej grupy inwestorów od 10-letniego benchmarku. Papier ten był za to we wrześniu całkiem agresywnie kupowany przez zakłady ubezpieczeniowe. Tymczasem, na koniec września inwestorzy zagraniczni posiadali OK0114 o nominalnej wartości 12,7 mld zł (prawie 60% całkowitej emisji) i PS0414 o nominalnej wartości 14,2 mld zł (nieco mniej niż połowa całkowitej emisji).

Dzisiaj o 14:00 GUS opublikuje dane z polskiego rynku pracy. Zatrudnienie wg naszych prognoz zanotowało lekki wzrost w ujęciu miesięcznym, już piąty raz z rzędu. Dynamika płac wprawdzie się obniżyła, ale głównie za sprawą przejściowego efektu wysokiej bazy. W obu przypadkach, nasze prognozy są nieco mniej optymistyczne niż oczekuje rynek.

Premier Tusk powiedział wczoraj, że w czwartek rząd może się zająć projektem zmian w OFE. Jednak dziś rano media informują, że rząd ma dyskutować nad tym tematem już na dzisiejszym posiedzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....