Reklama

Dzisiaj dane o PKB i CPI

Data:

Początek środowej sesji na rynku walutowym przebiegał raczej w spokojnej atmosferze mimo nieco słabszych danych ze strefy euro. Dopiero po południu wspólna waluta znalazła się pod presją po komentarzu członka zarządu EBC. Peter Praet, powiedział, że bank może obniżyć stopę depozytową poniżej 0% i zacząć skupować aktywa, by nieco podbić inflację.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

Wypowiedź ta była nieco w opozycji do komentarza szefa EBC po listopadowym posiedzeniu, na którym nieoczekiwanie obniżono stopy procentowe. Mario Draghi powiedział wówczas, że nie spodziewa się, aby zaistniały okoliczności, które skłonią bank do cięcia stopy depozytowej. Opublikowany wieczorem tekst przemówienia, które dzisiaj w Senacie USA ma wygłosić przyszła szefowa Fed, Janet Yellen, pozytywnie wpłynął na nastroje na giełdach dzięki swojej gołębiej wymowie (Yellen ma podkreślić, że gospodarka rozwija się znacznie poniżej potencjału i sytuacja musi się poprawić, zanim Fed rozpocznie wycofywanie się z polityki stymulacji). Dziś rano pojawiły się pierwsze publikacje danych z Europy o PKB za III kw.

Wzrost gospodarczy w Niemczech, zgodnie z oczekiwaniami wyniósł 0,6% r/r, podczas gdy odczyt PKB dla Francji okazał się nieco poniżej oczekiwań (0,2% r/r, przy spadku PKB w ujęciu kwartalnym).

Kurs EURUSD wahał się wokół 1,343 w pierwszej części sesji. Dopiero kiedy pod koniec dnia Praet z EBC zasugerował, że bank może obniżyć stopę depozytową poniżej 0% euro zaczęło wyraźniej tracić. Kurs przebił 1,34 i na koniec dnia wahał się w blisko tego poziomu. W nocy EURUSD osiągnął niemal opór na 1,35, do czego przyczyniła się publikacja gołębiego tekstu, jaki dziś w Senacie USA wygłosi przyszła szefowa Fed. Dziś rano kurs jest blisko 1,346 i największy wpływ na rynek będą dzisiaj miały dane z Europy i wystąpienie Yellen (senatorowie będą mogli zadawać pytania), które zacznie się pod koniec krajowej sesji.

Kurs EURPLN poruszał się w lekkim trendzie spadkowym, choć na europejskich giełdach odnotowano wyraźną przecenę. Na koniec dnia kurs był blisko 4,195. Aprecjacja złotego do euro zneutralizowała spadek EURUSD i USDPLN był wczoraj stabilny w pobliżu 3,13. Prezes czeskiego banku centralnego, Miroslav Singer, powiedział, że obecnie CNB chce utrzymać kurs EURCZK na poziomie 27,0 przez kolejne 18 miesięcy. Dodał, że silna deprecjacja korony do euro z zeszłego tygodnia (kurs wzrósł z 25,7 do 27,0) jest równoważna czterem cięciom stóp procentowych. Z kolei członek zarządu CNB, Kamil Janacek, powiedział, że pierwszych efektów czwartkowej interwencji bank oczekuje w styczniowych lub lutowych danych o inflacji. Między innymi dzięki wczorajszym komentarzom, EURCZK poprawił maksimum z zeszłego tygodnia i osiągnął prawie 27,08. Dziś rano EURPLN jest blisko 4,195. Sądzimy, że wstępne dane o polskim PKB za III kw. będą dla rynku pewną pozytywną niespodzianką i mogą mieć korzystny wpływ na krajową walutę przynajmniej na początku dnia.

Wsparcie i opór na dziś to 4,175 i 4,227. Na krajowym rynku stopy procentowej środa przyniosła wyraźne odreagowanie. Stawki IRS obniżyły się o 7-8 pb dla 5 i 10 lat i 4 pb dla 2 lat. Był to efekt umocnienia na bazowych rynkach długu, gdzie też zanotowano korektę po trwających od początku listopada wzrostach (rentowność 10-letniego Bunda wzrosła w tym czasie z 1,65% do 1,79%). Część strat odrobiły też krajowe obligacje – rentowność 10-latki spadła o 7 pb, 5-latki o 5 pb, a 2 lata pozostały stabilne. Obroty były nieco wyższe niż we wtorek. W przypadku stawek WIBOR od 1 do 12 miesięcy ponownie zmieniła się jedynie najkrótsza z nich, tym razem wzrosła (z powrotem) o 1 pb. Nasza prognoza PKB na III kw. jest nieco powyżej oczekiwań rynku i jeżeli się sprawdzi, to możemy zaobserwować ruch w górę IRS i rentowności obligacji. Skala ruchu może zostać nieco ograniczona po danych o inflacji – spodziewamy się CPI niższego niż rynek (0,9% wobec konsensusu 1,0%).

Ministerstwo Finansów odkupiło wczoraj zapadające w styczniu 2014 obligacje dolarowe o wartości 132,2 mln $, a więc więcej niż planowało (100 mln $). Dziś GUS opublikuje wstępny szacunek PKB za III kw. (o 10:00) i  dane o inflacji za październik (o 14:00). Szacujemy, że wzrost gospodarczy przyspieszył wyraźnie, do 1,8% r/r, wobec 0,5% w I kw. i 0,8% w II kw. br. Konsensus rynkowy jest lekko poniżej i wydaje nam się, że taki odczyt może wzmocnić wiarę inwestorów w ożywienie polskiej gospodarki. Stopa inflacji w październiku obniżyła się wg naszych przewidywań do 0,9% r/r, głównie za sprawą niskich cen żywności i taniejących paliw. Inflacja bazowa (publikacja w piątek) pozostała jednak naszym zdaniem bez zmian (1,3%). Dane o inflacji będą ważne dla oczekiwań rynkowych dotyczących perspektyw stóp procentowych NBP. Mediana prognoz zakłada stabilizację CPI na poziomie 1%, dlatego niższy odczyt może być czynnikiem neutralizującym ewentualny wpływ lepszych danych o PKB na rynek stóp procentowych.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...
%d bloggers like this: